top of page

Znojmo – město vína, slunce a krásných výhledů

@cestou_s_vespou - fotky z cest naleznete na tomto profiluJsme milovníci Moravy, a to hodně velcí. Vnitřně vím, že se sem jednou přestěhuji – ale takových „vnitřně stěhovavých míst“ „vím“ hodně, takže to bereme s rezervou. Mimochodem, kdo to o mě neví, tak jsem hodně stěhovavá, stěhovala bych se klidně každý rok a ani bych se nad tím nepozastavila… tak přemýšlím, že až jednou nebudu chtít být lektorka jógy tak si otevřu stěhovací firmu :D.Po malých komunikačních bojích s Adropem – což jsou stránky se zážitky jsme se rozhodli vyměnit můj voucher ze zážitku na pobyt… on ten pobyt se mnou je taky zážitek a většinou trvá déle :D. V posledních měsících přicházím na chuť butikovým penzionům – nevím, zda je to správně řečené, ale je to nějak tak. Opravdu hodně mě zaujalo ubytování v Penzionu U Hrádku a během pár chvil jsem potvrzovala rezervaci. Díky Bohu se již s majiteli penzionu bavilo jedna radost a Adrop jsem nechala velmi ráda za sebou.


No cestu asi popisovat nebudu, to všichni známe – dáte kufry do auta, posloucháte breptání o tom, že bychom se zvládli zabalit i do menšího, kdybych nepotřebovala tisíc věcí, pak je cesta, cesta, cesta, kafe, cesta, pauza na čůrání, cesta, kafe… a tak nějak se to vesele střídá J.


Penzion U Hrádku


Penzion U Hrádku mě velmi mile překvapil, vlastně jsem z něho byla nadšená natolik, že jsem si ho dala na seznam ubytování, do kterých se určitě zase vrátím. Dostalo se nám vřelého přivítání a wellcome drinku, pán nám oznámil, že v balíčku máme neomezené množství kávy, a tak jsme ho upozornili, že tento víkend nejspíše zkrachují… na té kávě… zasmál se a šlo se dál. Po vystoupaných pár schodech, které jsem vyšla s lehkostí, na rozdíl od přítele, který s sebou vlekl zavadlo se vším, co určitě nepotřebuju, jsme odemkli pokoj a mě se ulevilo… tato úleva přichází vždy když vidím, že je pokoj krásný, uklizený, čistý, voňavý a ideálně i designově nějak řešený. Měli jsme nádherné počasí, ale vůbec by mi nevadilo, kdyby to tu propršelo :)… ano, knížky jsem brala také… byly v tom kufru… neotevřela jsem je.


Penzion určitě stojí za to navštívit, je božský. Pokoje jsou nádherné, mají zde venkovní vířivku a ty snídaně byly jedny z nejlepších, které jsem měla. Pokud trpíte potravinovou alergií nebo intolerancí, tak se to určitě nebojte nahlásit. Jídlo Vám velmi rádi připraví. Mám ráda „hotelové snídaně“ ale nemám ráda „snídaňovou nudu“ kdy už po třetím dni víte, že budete celý týden jíst jedno a to samé… tady se toho určitě bát nemusíte. Byli jsme tu „jen“ na prodloužený víkend a snídaně se krásně obměňovali a opravdu to vizuálně i chuťově stálo za to.


Umístění penzionu ocení cyklisté a ti z Vás, kteří se chystají na výlety po okolí. Kterých je více než dost. Ovšem my s přítelem rádi jezdíme na Moravu (mimo jiné i ) za vínem a bylo tedy nutností si sem tam vzít taxi. V penzionu Vám rádi předají kontakt na milého chlapíka, který Vás odvaze, kam si budete přát.


My jsme si přáli odvést do Znojma


Znojmo – Enotéka, víno a kavárny vystřižené ze snů.


Znojmo je opravdu krásné, byla jsem tu poprvé a užívala si ho plnými doušky.


Enotéka – co to je a jak to funguje


Takže prosím Vás, je to taková sympatická místnost nazývaná degustační prostor, kde se nachází na 70 vzorků vín ze Znojemské vinařské oblasti. Při vstupu zaplatíte zálohu za skleničky a také za kartu na kterou si nabijete určitou částku (byla tam daná minimální ale nepamatuji se kolik to bylo). Vyberete si vzorek nebo již deci vína a použijete k nalití kartu. Jako nápad to je dobrý, ale své víno jsem si tu bohužel nenašla – co ale beru jako velké plus je to, že se skleničkou v ruce můžete jít ven a kochat se nádherným výhledem na kostel sv. Mikuláše, Karolininy sady a řeku Dyje. Za rotundou sv. Kateřiny naleznete vyhlídkové místo z Hradu a je natolik malebné, že nebudete chtít odejít.


Ani mi s Jirkou jsme nechtěli, dýchal na nás klid všech lidí. Klid, který v Praze na podobných místech nebo akcí není. Tohle je prostě Morava a jako rodilým Hradečákům je zkrátka bližší než Praha.


La familia Sweet & Home


A co tedy stojí za to navštívit je i koncept kaváren La familia. To prostě musíte vidět. Toto prostředí je jako vytažené z dětského snu plného duhy, pastelových barev, kopců zmrzliny a jednorožců. Zamilovala jsem na první dobrou.


První je „La familia Sweet & Home“ kde naleznete všemožné cukrovinky, sušenky, zmrzlinu a naprosto boží milkshakej který může vypadat jako plameňák nebo nosorožec. Nečekejte běžnou sušenku nebo dort, čekejte dětský sen, který se zhmotnil a vybízí Vás k ochutnání všeho, o čem se Vám nejspíše ani nezdálo J.


Jako druhou jsme navštívili „La Familia Café“ a to hned dvakrát. Prostředí je opět snové ale již více princeznovské – řekla bych – což je super :)


Pokud budete ve Znojmě, tak obě musíte vidět a napište mi, jak se líbilo a jak chutnalo :)


Lednice a jabloně ve Zlíně (Rozuměj Mandloně ve Znojmě)


Druhý den nám to nedalo a přes Rakousko jsme se vypravili k našimi milovaným Knollům do Lednice. Lednici milujeme, je to prostě láska a vracíme se sem rádi.

Na kávu a pohárek se nezapomínáme stavit kdykoliv to jen jde. Kávu mají dokonalou a s jejich ikonickými hrníčky dlouho bez pohárku nezůstanete. Víno odsud milujeme a jsme rádi, že jsme vinařství našli a užili si zde plno příjemných chvil.


Po načerpání dostatečného množství tekutin (ne o vodě nemluvím) jsme se vypravili na Mandloně v Hustopečích. Prosím Vás… důležité… až Vám budu tvrdit, že jsme byli na Jabloních ve Zlíně, tak to jsou Mandlově v Hustopečích – já, aby bylo jasno :D.


Procházka nahoru je příjemná a díky opírajícímu se sluníčku ale i pofukujícímu větru tu bylo prostě nádherně. Dali jsme si mandlovou kávu a limonádu, našli rozhled na rozhledně a užívali si chvil prostého bytí, kdy jsme jen byli, pozorovali a měli úplně vypnuto.


Lahofer


dnešní další a poslední zastávkou ke konci dne bylo vinařství Lahofer. Jsem překvapení kolik zvláštních a zajímavých stavem na Moravě naleznete. Minulý rok jsme objevili Obelisk, kde jim to sice trochu kazil personál, ale jinak super. Tento rok jsme podobně originální stavbu objevili v Dobšicích. Zrovna se zde chystala degustace a vše vypadalo nádherně. Ochutnali jsme pár vín a já uvědomila, jak moc mě po dnešním dni bolí nohy. Což je super, miluji ten pocit fyzické únavy a horkých tvářích na kterých se po konci slunečného dne objevily nové pihy. Pak mám pocit, že ten den stál za to.


Vrátili jsme se na pokoj a já oznámila že už nikam nejdu… sešli jsme tedy opět dolů a rozhodli se užít prostředí penzionu, které nám nabízelo krásná zázemí a … jak jinak… i víno.


Po mé otázce, jestli bychom neměli začít pít i vodu se mi dostalo odpovědi, že určitě ne, že jsme na Moravě… takže dobrý :)


Nohy jsem přestávala cítit a se západem slunce jsme se rozhodli jít prozkoumat okolí… to jsem ještě nevěděla, že zase najdeme sto mil… i když tušit jsem to mohla… je to u nás běžné.


Takže to shrneme jo.


Penzion na 100% doporučujeme, Znojmo je krásné s úchvatnými výhledy a dobrým vínem a v okolí naleznete mnoho míst na výlety, dlouhé procházky i cyklistické trasy.


Kam vyrazit?


S dovolením se „odpíchnu od penzionu“ takže:


Cca 14 km od penzionu je zámek Vranov nad Dyjí – doporučujeme si vylézt i vyhlídku.

Cca 15 km je Znojmo

Přes Rakousko se dá za cca 1,5hod dojet do Lednice případně do Valtic či Mikulova – to už je na Vás.

22 km je zřícenina hradu Cornštejn

25 km je hrad Bítov

Na zámku v Moranském Krumlově je vystavena Slovanská Epopej malíře Alfonse Muchy

Za výlet také stojí tejmná Grázlova vyhlídka, vyhlídka Králův stolec či Devět mlýnů

Nezapomeňte ani na návštěvu Vranovské přehrady a Vraní skály

A pokud toužíte vidět i něco z vinic, tak navštivte vinice Šobes, která je jednou z nejstarších a nejlepších evropských vinic.

Nezapomeňte, že se nacházíte v Národním parku v Podyjí a chovejte se proto ohleduplně k přírodě a zvířátkům v ní. Jsme tu jako hosté, mysleme na to.


Odkazy:

Penzion U Hrádku:

https://www.penzionuhradku.cz


Enotéka:

https://www.vinotrh.cz/enoteka


Snové kavárny:

@lafamiliacafe_znojmo

@la_familia_sweet_home


https://www.lahofer.cz

https://www.vinarstvi-knoll.cz


S Láskou na cestách


Eliška


bottom of page