top of page

Zimní slunovrat – Yule

V roce 2022 nastává zimní slunovrat 21.12. ve 22 hod 47 min. A nastává čas, kdy je den nejkratší a noc nejdelší. Od tohoto dne se budou dny prodlužovat a světla přibývat. Slunovrat nám přináší sílu, naději, požehnání, znovuzrození, obnovu a odvahu. Pojďme se podívat na to, jak ho slavili naši předci a jak tyto rituály přenést do dnešní doby.Magie a tajemno


Prostor mezi světy je otevřen a duchové předků, démoni, skřeti a jiné bestie mohou navštívit svět živých. Zvířata – naši průvodci mluví a máme-li víru, můžeme se jich zeptat na otázky, které nám nezodpovězené proudí myslí. Slunce dosáhne svého nejnižšího, nejtmavšího a nejchladnějšího bodu. Čím více podzim postupuje vpřed a nabírá sil tím více bůh světla-slunce stárne a chřadne. Světla je málo a svět halí mlhy a temnota. Moc temných sil sílí.


Ochrana domovů i našich duší


Abychom sami sebe, domovy a blízké ochránili tak zapalujeme v den zimního slunovratu před západem slunce oheň. Poslední paprsek odcházejícího slunce se zachytí do světla ohňů a dodá nám ochranu před zlými silami z jiných světů. Máme strážit poslední paprsek slunce, zářivého světla a uložit si ho ve svých srdcích. Noc kdy se nové slunce rodí je nejdelší v celém roce a pro naše předky byla prosycená magií. Kolem ohně sedíme celou noc, nesmí nám vyhasnout jinak by na nás mohli duchové a démoni velmi lehce zaútočit. Druhý den ráno spasí svět narození nového slunečního boha.


Keltové tančili kolem posvátných ohňů a vázali kytice do kterých přidávali vonné byliny, ty poté zapálili a žehnali jimi půdě, dobytku a domovům.


Dnešní pojetí


V dnešní době asi nepůjdeme do přírody, zahrady či na terasy pálit ohně – ovšem kdo by chtěl je to skvělý způsob, jak rituál oživit a utužit, a hlavně poznat sílu přechodu z tmy do světla. Pokud máme doma krb, zapálíme krb. Ovšem nádherně nám poslouží svíce, hodně svící. Vyzkoušejte si v tuto noc nespat. Udržujte oheň svící a krbu, vyprávějte si příběhy, mluvte o všem dobrém a pozitivním, o tom, co se vám stalo i o tom co si přejete. Nechte negace a těžké energie spálit v síle ohňů a tím prosvítit vaši mysli a srdce.


Dvanáct dní


Zimní slunovrat se oslavuje po dvanáct nocí a slaví se návrat slunce (Boha slunce) narozeného z temnoty lůna matky Země. Po dvanáct „tajemných“ dní naši předci pozorovali přírodu a předvídali budoucnost. Dvanáct dní trvalo právě narozenému bohu slunce, aby dorost do své síly a mohl nad námi opět bdít. Těchto dvanáct dní pro nás znamení zastavení, jednotu, naději a nabádají nás k pozorování a vnímání dějů kolem nás.


Zimní slunovrat je svátkem ticha, svěcení, meditace, očisty a příprav na Vánoce. Slavíme Zimní slunovrat, neboť víme, že tma je již na ústupu a světlo začne pomalu ale jistě prosvětlovat naše kroky. A to jak v hmotném, tak duchovním světě.


Ochrana domovů pře duchy z podsvětí


Ručně upletený věnec z břečťanu dokáže udržet zlé a negativní síly, démony a nezvané duchy daleko od našich domovů. Pověsíme ho na dveře či okno. Břečťan je symbolem života, smrti a následného znovuzrození. Může nám být nápomocen s uzdravením a ochranou sebe a svých blízkých.


Tradice


Mezi jednu starou tradici patří výroba slunovratového polena zvaného badnjak (vzniklo od slova bdít). Poleno se ozdobilo zelenou větévkou z cesmíny, břečťanu, šiškami či jmelí, stuhou, pentlemi, pomazalo se máslem, vínem či moštem a zapálilo se. Spálené zbytky se sypaly po polích, zahrabávat se do půdy a kolem ovocných stromů a prosilo se tak o dobrou úrodu. Nebo se uchovával v domě jako ochranný amulet.


Co nám zimní slunovrat přináší


Je dobré se zamyslet a na chvilku se zastavit a rozjímat na tématy jako jsou:


- naše stíny – jaké temné stránky bychom měli prosvětlit

- světlo – co nového do svého života přinést

- očištění – co starého pustit

- věnujeme pozornost své duši, svému srdci – meditujeme

- trávíme čas s rodinou a blízkými – obdarováváme je, děkujeme a urovnáváme vztahy


Spojit bychom se měli s vírou a nadějí ve svých srdcích. Nechat se jimi prozářit a prostoupit znovu narozeným světlem.


Další Symboly


Oheň je v tyto dny naším průvodcem. Očišťuje, dodává světlo a teplo a spaluje vše nepotřebné, vtahuje do sebe vše negativní a zlé energie.


Cesmína nosí štěstí a bezpečí celé rodině. V dobách římských se v období zimního slunovratu připínaly větvičky na oděv, aby odháněli zlo a černou magii. Germány v ní viděli symbol plodnosti, světla a tepla.


Rituál vykuřování


Neopomeňte zažehnat zlé duchy a démony vykuřováním


Budeme potřebovat ohnivzdornou nádobu. Zapálíme vykuřovací směs a objedeme dům a prostory, při procházení přednášíme modlitby či žehnací formule. K vykuřování můžeme zvolit:

Jalovec – zahání démony a nemoci

Šalvěj – očistná

Kadidlo – zvyšuje energie a žehná prostoru.


Slovo závěrem


Užijte si zimního slunovratu v kruhu své rodiny a svých nejbližších. Ztište se a naslouchejte, meditujte a zapalujte svíce, jděte do přírody, do lesa a přilepšete zvířátkům do krmelců. Starý rok dosáhl svého konce, vše staré, těžké a negativní má být uzavřené a propuštěné, aby mohl vzniknout prostor pro vše nové. Zima je velmi laskavé období, které nás vede ke ztišení a nahlédnuté do svého nitra, objímá a hladí nás v teplé náruči našich domovů. A pomáhá nám objevit toho největšího přítele a rádce pro život v nás samých.


S láskou a přáním nádherných dní


Eliškabottom of page