top of page

Září – ve znamení uzemnění a laskavosti k sobě i druhým

Článek pro magazín jogadnes.cz


Léto je v plném proudu a pomalu ale jistě začíná dosahovat svého vrcholu. Dny začínají být kratší a tma z nich pomalu ukusuje svůj díl. V druhé polovině září se příroda začíná uklidňovat a vybízí nás učinit to samé. Dle čínské medicíny jsou v zářijových dnech nejvíce oslabeny dva orgány a jsou jimi slezina a slinivka břišní. Jakou úlohu hrají v našem těle a co je dobré udělat pro jejich posílení?


Slinivka, slezina a prvek Země


Hlavní čas působení slinivky a sleziny je mezi 9.-11. hodinou dopolední a řadí se k ní prvek Země, která je symbolem stability, vyrovnanosti a to jak tělesné tak duševní. Prvek Země nám přináší různé kvality do života jako například trpělivost, schopnost dotahovat věci do konce, tvrdě pracovat, mít disciplínu ale také stát si za svým, být v přítomnosti, uzemnění a koncentrovaní. Je čas se navracet do svého středu, znovu a znovu se sebe sama ptát: „Kdo jsem? Odkud pocházím? Jaká je má cesta zde na Zemi?“


Kde se nachází a co pro nás slezina a slinivka břišní dělá?


Slezinu nalezneme na levé straně hrudního koše pod žaludkem. Jejím hlavním úkolem je filtrovat a čistit krev v našem těle. Je také orgánem lymfatického systému a podporuje naši imunitu.


Slinivka se nachází za žaludkem a je propojená s tenkým střevem. Pomáhá udržovat rovnováhu hladiny krevního cukru, patří k hormonálnímu systému a produkuje hormony inzulín a glukagon.


Jak se projevuje nerovnováha sleziny a slinivky?


- vysoká únava

- nedostatek energie jak fyzické, tak spirituální a duševní

- nafouklé břicho – pocity plnosti

- hromadění hlenu a vlhka

- zadržování vody

- snížení imunity

- tupé bolesti hlavy

- pocity chladu

- extrémní nebo naopak nulová chuť k jídlu – zvláště k sladkému

- utíkání myšlenkami od sebe samé, neschopnost se soustředit

- mohou se objevit obavy, nejistoty velké přemýšlení nad negativními událostmi z minulosti i představ budoucnosti


Psychosomatická stránka Slinivky a Sleziny


Slivka symbolizuje lásku k našemu životu, dalo by se říci, že je orgánem lásky. Kdo má problém se slinivkou mívá problémy i s Láskou a nedokáže ji bezpodmínečně přijímat ani dávat. A to jak druhým, tak sám sobě. Se slezinou bývá spojená neschopnost bránit se negativním emocím a ty nás následně převálcují. Je potřebné na sobě pracovat, přijímat se takový jací jsme, poznávat se, zdokonalovat se, vzdělávat, posouvat v životě dál, na tom špatném vidět to dobré a pracovat se svou myslí. Nezapomeňte, že mysl máme ovládat my nikoliv ona nás.


Element Země má ve znaku sladkou chuť, ale pozor není to o tom se celý den cpát cukrem. Sladká chuť je v józe také přisuzována Sattvické stravě, která je přirozeně sladká, jemná a výživná.


Co zařadit do jídelníčku


Jednou z nejvhodnějších potravin pro září jsou jáhly, dále kořenová zelenina, sladké brambory, cukety, fazole mungo, cizrna, rýže, oves, dýně, houby, kopr, celer, červená řepa, vlašské ořechy, petržel, jablka, hrušky, švestky, meruňky, datle, maliny či jahody.


Vyhněte se kávě, cukru, umělým potravinám, které matku Zemi nikdy neviděli, alkoholu a přílišnému množství lepku, mléka a mléčných výrobků.

Aromaterapie


Majoránka – má uklidňující a zahřívací účinek na tělo i mysl

Kmín, zázvor, fenykl – posilují slezinu a slinivku

Kadidlo – čistí prostor od negací a je vhodné pro meditační praxi

Pomeranč – dodá energii, uvolní a pomáhá navracet radost do života

Levandule uklidní a eukalyptus provětrá naši mysl.


Ásany


Pozice žáby (mandukasana)

působí na meridiány jater, ledvin a sleziny. Protahuje vnitřní stranu stehen.


Indický podřep (Malásána)

Zajišťuje dobré trávení a působí na meridiány jater, ledvin a sleziny


Úklon v sedu ke koleni (Džánušíršásana)

Protažení hamstringů a zadní části zad. Působí na meridiány močového měchýře, jater a ledvin


Pozice předklonu v roznožném sedu (Upavišta kónásana)

Nevtáčejte dolní končetiny dovnitř, prsty směřují vzhůru, předklon provádějte vždy s rovnými zády.


Ležící motýl (Supta baddha konasana)

Chodidla spojená k sobě, koleny necháme uvolnit do stran. Jeden blok umístíme pod rameny a druhý pod hlavu, nalezneme stabilní umístění.


Pozice motýla – v sedě (Baddha konasana)

Kolena necháváme klesnout každé na svou stranu – lze je podložit bloky. S rovnými zády můžeme jít do předklonu.


Meditace


Usaďte se pohodlně na příjemné místo, může to být prostor u Vás doma nebo v přírodě. Jemně vnímejte své tělo s nádechem a výdechem. Svůj dech neřiďte, nechte ho plynout a jen vnímejte kudy prochází. Prociťte své tělo, jak se cítí? Jaké zvuky a vůně jsou kolem Vás, jak vnímáte dotek oblečení na kůži, je Vám teplo nebo zima? Nic nehodnoťte, jen to nechce přijít, zvědomit a odejít. A nyní si představte, jak s každým výdechem zapouštíte přes sedací kosti kořeny do matky Země. Vnímejte uzemnění, stabilitu, oporu, jistotu, výživu a klid kterou Vám toto spojení přináší. Nechávejte odejít vše těžké a negativní co stahuje Vaše vibrace a vnímejte lehkost, laskavost a jednotu. Jedno je vším a vše je jedním.


Naše tělo je chytřejší a dokonalejší, než si sami dokážeme uvědomit. Pokud ho podpoříme v jeho činnosti a naladíme se na rytmus jak těla, tak změn na Zemi, roční a denní době, dokážeme své tělo uzdravit, vyživit a podpořit ve zdravý a harmonii.


Přeji Vám abyste si září co nejvíce užili, abyste se začali pomalinku uklidňovat z rozverného léta a navracet se do svého středu, k Zemi k laskavosti a jednotě.


S přáním nádherných a šťastných dní


LP Angel


bottom of page