top of page

Únor: měsíc ve znamení ledvin, vody a strachu

Dnešní, únorové téma je zaměřené na zdravou funkci našich ledvin. Ledviny jsou párovým orgánem a volně navazují na téma měsíce ledna, tedy na močový měchýř, se kterým úzce souvisí. Povíme si, jak o své ledviny pečovat, co pro nás všechno dělají a jak se může jejich nerovnováha projevovat na emoční úrovni – případně jak emoční rovina dokáže ovlivnit zdraví a vitalitu našich ledvin. Tak jdeme na to.Článek pro internetový magazín jogadnes.cz

https://www.jogadnes.cz/joga/unor-mesic-ve-znameni-ledvin-vody-a-strachu-5755/


Hlavní téma Ledviny


Ledviny jsou párovým orgánem, který nalezneme po stranách naší páteře. Každá ledvina je připojená k močovodu trubicí, která přivádí moč do močového měchýře. Ledviny regulují objem vody v těle, odstraňují odpadní látky, udržují rovnováhu kyselých a zásaditých látek v krvi, regulují krevní tlak, čistí a filtrují krev, udržují minerály v krvi v rovnováze, vylučují odpadní produkty a jedy z těla.


Dle orgánových hodin dosahují ledviny svého vrcholu funkce mezi 17:00 - 19:00 hod. V tento čas nám nejvíce prospěje procházka, lymfatická masáž nebo lekce jógy.


Fyzické příznaky a obtíže spojené s ledvinami:


Tmavé váčky pod očima, roztřepené konečky, předčasné šedivění a padání vlasů, bolesti v bedrech, předčasné stárnutí, výraznější chuť na slané potraviny, nízká sexualita, neudržení moči, špatný spánek, pálení žáhy.


Dominantní je element vody a emoce strachu. Ledviny potřebují klid, teplo, zázemí, kvalitní spánek, odpočinek, meditaci a potraviny, které prohřívají.


Ledviny – psychosomatika


Jelikož jsou ledviny párovým orgánem, tak se asi nebudeme divit, že se z pohledu psychosomatiky pojí právě s našimi vztahy, kterými jsou - rodiče, partneři, děti, přátelé, podnikání nebo vztahy na pracovišti. Levá ledvina je spojená se slinivkou a žaludkem (jak dobře umíme vycházet s lidmi). Pravá ledvina je přímo spjatá s funkcí jater a žlučníku (potíže v komunikaci s druhými, nespokojenost se svým životem). Ledvinám škodí chlad, a to jak na fyzické úrovni, kdy bychom měli své ledviny a chodidla udržovat v teple, tak i na úrovni emoční – vztahové. Uvědomovat si, zda nejednáme s druhými příliš chladně, příkře a zda dokážeme zdravě komunikovat ve vztazích, které ve svém životě udržujeme. Velmi hřejivě a blahodárně na naše ledviny působí rodinná pohoda, zázemí, pohlazení, pomazlení, útulnost, teplo a hřejivé pocity.


Strach


K ledvinám se řadí strach, úzkosti a fobie. Strachy zde mohou být opět propojené s oblastní vztahů. Strach o to, že o druhého přijdeme, strach ze samoty, z nevěry, ze které vzniká žárlivost, úzkost a hádky, může sem ale patřit také strach do vztahu jít, strach z lásky a závazků. Na obecné životní rovině se jedná o všechny druhy strachů, které máme a již nám přerůstají přes hlavu. Přílišné strachy o budoucnost, strachy z minulosti, kdy se bojíme neopakovat stejné chyby a strach se změny životního směru.


Sebevědomí


Je nutné pracovat na svém sebevědomí a umět se vnímat a zpracovávat své emoce. Nezapomínáme na to, že vztahy nejsou o síle, není tam jeden vítěz a jeden poražený, to není zdravý, fungující vztah. Ve vyrovnaném vztahu jsou vždy dva vítězové nebo dva poražení. Není to o soupeření, ale o nalezení harmonie. A klíčem ke šťastným a zdravým vztahům je sebeláska. Nejdříve je nutné si uvědomit samu sebe a pracovat na vztahu který sama k sobě mám. Pokud nebudu mít zdravý vztah sama k sobě tak se může lehce stát, že s partnerem budu pouze kvůli pocitu zázemí, jistoty nebo ze strachu že budu sama a tím tvořím nezdravé vztahové závislosti. Uvědomte si, proč se svým partnerem zůstáváte a zda Vaše vztahy i ty přátelské jsou zdravé či nikoliv. Měli bychom se učit rozdávat lásku a přijímat lásku bez závislostí a podmínek


Každá emoce, kterou neumíme zpracovat, a naopak jí stále přiživujeme svou pozorností přivádí naše tělo do nerovnováhy čímž vznikají nemoci.


“Emoce jsou nemoce”

Čínská přísloví


Otázky ke zpracování


Čeho se skutečně bojím?

Z čeho mám největší strach?

Odkud ten strach vychází?

Má kořeny v minulosti, dětství, předchozích zkušenostech?

Není na čase tyto zkušenosti zpracovat a ulevit emoční zátěži?

Co mi přináší pocit bezpečí?

Jsem si vědomá sama sebe?

Mám a vnímám své zdravé sebevědomí?

Co mohu udělat proto, abych své sebevědomí podpořila?

Dokáži řešit problémy ve vztazích?

Dokáži udržovat a pěstovat dobré a zdravé vztahy?

Dokáži pouštět lidi, kteří již v mém životě nemají být?

Dokáži jednat s druhými ze svého středu, že svého srdce?

Nezůstávám s partnerem jen kvůli strachu ze samoty?

Nezůstávám ve vztazích pouze kvůli strachu z toho, že zůstanu sama?


Strava pro ledviny


Volíme potraviny, které prohřívají, neboť stále ještě máme chladné období, a proto jsou teplá jídla skvělou volbou. Únor není vhodným měsíce pro začátek detoxů, neboť budou naše tělo zbytečně ochlazovat a oslabovat funkci ledvin.

Do jídelníčku zařazujeme brusinky, petržel, zapečená jídla – pečená jablka či hrušky, zapečené slané koláče, brambory s kořenovou zeleninou, kompoty, vařené obiloviny zejména pohanku a amarant, jáhly, červenou řepu, datle, řasy, ryby, sezam, čočku, hrách, fazole a polévky z kořenové zeleniny, brokolice, dýně a jiných. Kávu můžeme nahradit kořenem z čekanky.

Ledviny bude oslabovat přílišné pití kávy, jezení sladkostí, alkohol, slazené nápoje, býlí chléb, pšenice, žito, čokoláda, černý čaj. Pozor si dáváme také na potraviny, které obsahují kyselinu šťavelovou, které oslabuje ledviny například špenát nebo rybíz. Vynechat bychom také měli studená smoothie a jogurty z ledničky.


Bylinky


Kopřiva dvoudomá, Lichořeřišnice, přeslička, vřes obecný, Celík zlatobýl, bříza, zázvor, petržel, kořen pampelišky, medvědice lékařská, skořice, fenykl.


Aromaterapie


Rozmarýn – prohřívá, zvyšuje koncentraci a paměť

Cedr – močopudný olej, vhodný na infekce močového a pohlavního ústrojí

Zázvor – posiluje činnost ledvin a prohřívá organismus, dodává sebejistotu

Fenykl – pomáhá při zánětech močového měchýře či močových kamenech

Jalovec – posiluje ledviny a močový systém, vhodný při otocích těla a zánětech močového měchýře

Tymián – posiluje celý organismus, vhodný proti infekcím


Ásany


Kurmásana – pozice želvy

Paschimottanasana – pozice kleští

Ardha malasana – poloviční věnec

Břišní zkrut – leh na zádech, rotace pokrčených nohou na jednu stranu, po chvíli vyměníme

Mandukasana – žába

Anahatasana – pozice otevřeného srdce

Andžanéjásana – nízký lounge

Uttanásana – hluboký předklon

Malásana . pozice věnce, indický dřep


Únorové svátky

3.2. Světový den modliteb

4.2. Světový den boje proti rakovině

14.2. Svátek zamilovaných


Pár slov závěrem


Baví mě sledovat tu provázanost dní a měsíců. Měsíc únor je měsícem kdy mnoho z nás ztrácí energii a čelí strachům, a proto je dobré se věnovat posílením svých ledvin, párového orgánu, který nás navrací zpět do našich domovů a rodin, k našim nejbližším abychom se naučili v klidu a s jemností komunikovat, fungovat, odpouštět ale také nechávat odcházet ty lidi ze svého života, kteří již mají čas jít. Nedržet se starých názorů a nebát se pustit do života něco jiného, nového. A je krásné vidět, že vztahy podpoří i den Zamilovaných, při kterém si můžeme s opravdovostí vyjasnit a sdělit mnoho věcí. Ledviny jsou v elementu vody a voda musí proudit, nechte se vést proudem života, odpouštějte, očišťujte se a kráčejte s vírou v sebe do dalších dní. Hledejte hloubku v sobě samých a naučte se sami sebe přijímat a milovat, opravdově a celým srdcem. Jen tak budou Vaše vztahy zdravé a naplněné.


S láskou a přáním všeho dobrého


Eliška


#unorpodletradicnicinskemediciny #jogadnes #joganapohodu #články

bottom of page