top of page

Říjen ve znamení od-puštění

Článek pro internetový magazín:


Co nám přináší říjnové období? Na jaký orgán má říjen největší vliv a jak podpoříme své zdraví a duševní pohodu? Dnešní díl je věnovaný měsíci říjnu a povíme si v něm jaká strava je pro nás vhodná, jaké bylinky podpoří pohodu našeho těla i duše a jaké aroma oleje a jógové pozice nám v tomto období nejlépe prospějí.

Žaludek a emoce


Pokud nás bolí žaludek a nemáme diagnostikované žádné onemocnění, je více než vhodné se podívat na své jednání a smýšlení. Žaludek může bolet, když neumíme zpracovat své emoce, starosti, zlost, stres, nejistotu či když v našem životě panuje nesnášenlivost. K nerovnováze dochází také u těch lidí, kteří jsou věčně s něčím nespokojení a chtějí stále něco lepšího a něčeho víc. Neužívají si toho, co již mají a čeho dosáhli a stále hledí jen na to, co ještě chtějí a potřebují. Pohltila je budoucnost.


Nerovnováha žaludku


Nerovnováho žaludku může mít různé projevy – nafouklé břicho, těžkost i když vypijeme jen doušek vody, pálení žáhy, zácpu, škytavku a různé druhy nevolností.

Zde je nutné se v první řadě naučit jíst pravidelně a v klidu, aby se žaludek naučil, že v daný čas bude přijímat jídlo a mohl se na proces připravit. Pokud jíme nepravidelně tak se žaludek a další orgány které se na trávení podílejí dostávají do stresové situace, kdy očekává jídlo, které nepřichází ale dorazí ve chvíli, když se tělo buď čistí anebo odpočívá.


Emoce a strava


Jezte v klidu a vnímejte prostředí, chuť, vůně a emoce které cítíte. Vnímejte, zda Vám jídlo chutná, jaké chutě se rozplývají na jazyku. Jezte jídlo s láskou a chutí, a nikoliv s nutností. Když Vám nechutnají saláty a jíte je jen proto, že chcete zhubnout nebo že jsou zdravé tak je nejezte. Ta nechuť a někdy i odpor putují s každým soustem do vašeho bříška a ukládají se v něm. Když budete jídlo opravdu vnímat, tak poznáte, kdy máte dost a kdy již nepotřebujete dále jíst. Nestane se Vám, že budete přejedení s balvanem v žaludku a s následnou únavou, která „otupí“ myšlení.


Nerovnováha žaludku – psychosomatika


Žaludek nás může potrápit v případě, že nedokážeme strávit nějakou skutečnost nebo informaci. Že říkáme na věci Ano i když duše hlásí Ne a pak s hořkostí polykáme, co jsme naslibovali. Pokud nás žaludek bolí tak je dobré se podívat na to od čeho utíkáme čemu se vyhýbáme a co nechceme řešit, ale stále to k nám přichází a hlásí se o zpracování.

Je nutné se k problémům postavit čelem, přestat od nich utíkat a schovávat se. Naučit se rozlišit od sebe problémy, které je nutné vyřešit od těch, které je nutné už pustit. Mohou to být staré křivdy i neodpuštěné prohřešky. Nemá smysl jimi dále zatěžovat jak svou hlavu, tak své tělo. Jediná cesta veda k jejich od-puštění.


Kdy žaludek nejvíce pracuje – cirkadiánní kód


Aktivita žaludku vrcholí mezi 7-9 ranní. Neměla by se v tomto čase pít káva, alkohol a jíst sladkosti a mléčné potraviny. Naopak Vám žaludek poděkuje za jáhlovou kaši, pohanku, dýni, řepu, sladké brambory a kořenovou zeleninu. Činnost žaludku podpoří datle, švestky, hrušky, broskve, meruňky, třešně, jablíčka – ovoce je dobré na malou chvilku podusit v páře, stane se tak lépe stravitelné pro ty z Vás, které již trápí problémy s trávením.


Jaké bylinky zařadit


Řepík, fenykl, sléz, pelyněk, puškvorec, pískavici, lékořici, triphalu, tulsi, ženšen, kajenský pepř, majoránku, koriandr a zázvor


Aromaterapie


Kardamom – podpoří zažívání

Heřmánek – uvolňuje a je vhodný pro ty kteří trpí záněty, zácpou, stresem, napětím a starostmi

Hořký pomeranč – uvolňuje křeče, pálení žáhy a je vhodný na nevolnosti

Anýz – napomáhá trávení a zmírňuje úzkosti

Majoránka – uvolňuje zažívací křeče a nervové ústrojí

Koriandr – vhodný při střevních a močových zánětech, harmonizuje zažívání

Benzoe – má uklidňující účinek, pomáhá zmírnit přílišnou starostlivost

Zázvor – prohřívá a podporuje činnost sleziny a žaludku, působí antidepresivně a posiluje silnou a zdravou vůli


Ásany


Pozice hrdiny (virásana)

- napomáhá k trávení


Pozice Sfingy (Salamba Bhudžangásana)

- opíráme se o celé dlaně a předloktí. Hrudník otvíráme a uvolňujeme. Hlava v prodloužení páteře. Stimulujeme trávení a zlepšujeme činnost srdce.


Cvik - Sed na patách, rovná páteř, prsty na rukou se propletou a dlaně protáhneme vzhůru nad hlavu – lze provést mírný záklon. Dýcháme a soustředíme se na tok energie.


Pozice anjaneyasany s protažením předního stehna

- zaujmeme pozici nízkého lunche (anjaneyasana) pravá noha je protažená, levá pokrčená. Pravou dlaň umístíme na podložku. Pokrčíme pravou nohu v koleni a levá ruka uchopí nárt. Pokud na nárt nedosáhneme, můžeme použít pásek.


Pozice banán

- V leže na zádech. Ruce nad hlavu a dlaně se chytí protilehlého loktu. Horní část těla se ukloní na levou stranu. To samé provede i dolní část těla. Pravá noha se překříží přes levou. Celé tělo je v úklonu v leže na pravou stranu. Boky a lopatky se nezvedají od podložky.


Pozice šťastného dítěte

- lze se v této pozice jemně pohupovat ze strany na stranu a tím si krásně promasírovat záda.


Psaní jako terapie


Udělejte si čas sami pro sebe vezměte si papír a tužku a vypište se ze všech pocitů, úzkostí, strachů, stresů a událostí, které je třeba od-pustiti a strávit.

Něco bude třeba vyřešit něco uzdravit a něco definitivně uzavřít.

Následně papír spalte (ne bezpečném místě) a popel odevzdejte s úctou Zemi či Vodě.


Říjen – čas draků, dýní a ztišení


Listy se barví do podzimních tónů, dny se začínají zkracovat a my se začínáme z vnějšího světa navracet k sobě do světa vnitřního a do svých domovů. Říjen je ve znamení voňavých svíček, ňuňacách svetrů, horkých hrnků s čajem či čokoládou, pouštěním draků, pečením jablečných štrůdlů, vařením dýňových polévek, pečením kořenové zeleniny a vaření silných vývarů, dlabání dýní, posvícení, zdobení domovů do přírodních materiálů připomínající podzim a zvnitřnění. Je to také čas ztišení, poděkování, meditací a vědomých činů. Konec října s sebou přináší i změnu času.


Důležitá říjnová data:


20.10. – Den stromů

28.10. – Den vzniku samostatného československého státu

31.10. – Halloween či Samhain


Poslední víkend v říjnu se mění čas


Ke konci Vás musím upozornit na to, že tento článek nenahrazuje lékařskou péči.


Každý měsíc je překrásný, každé roční období je magické a každý den vzácný. Neplýtvejme svým drahým časem na nářky, stěžování si, zasmušilost, vztek či na závist. Užívejme si každý den, nic vzácnějšího než čas a svůj život nemáme.


S přáním barevných a klidných říjnových dní


Eliška

bottom of page