top of page

Prosinec – pracujme na svých emocích

Článek pro internetový magazín jogadnes.cz

https://www.jogadnes.cz/joga/prosinec-mesic-ve-znameni-tlusteho-streva-a-kovu-5688/V díle listopadovém jsem si tlusté střevo již zmiňovali, a to v souvislosti s plícemi. Plíce podobně jako tlusté střevo jsou detoxikačním orgánem a jdou spolu ruku v ruce. O plicích se více dočteme v listopadovém díle a dneska se chci zaměřit právě na tlusté střevo, které je v prosinci nejvíce ohrožené. Jak ho podpořit a čemu se vyhnout? Tak jdeme na to?

V prosinci dominuje tlusté střevo a prvek kovu


V tlustém střevě probíhá konečné zahušťování nestavitelných zbytků a jejich vyloučení. Ne nadarmo se říká že střevo je naším druhým mozkem a centrem imunity. Při zaneseném či špatně fungujícím střevě nás může potrápit průjem, zácpa, nadýmání, velmi zapáchající stolice, bolesti a otoky ve spodní části břicha, tělesný zápach, zánět slepého střeva, hemeroidy, zhoršená paměť a koncentrace, mastná až aknózní pleť. Málo či špatně fungující tlusté střevo může za to, že ztrácíme imunitu.


Našemu střevu pomáhá minimální kombinace jídel a příprava pokrmů z co nejmenšího množství surovin. Dále je pro naše střevo velmi ulevující, když dodržujeme přerušované půsty. Jíme například jen po dobu dvanácti hodin - první jídlo je v sedm ráno a poslední v sedm večer. Ještě prospěšnější je, když se dostaneme do desetihodinového či osmihodinového bloku s jídlem.


Aktivita tlustého střeva je mezi 5.-7. Hodinou ranní je velmi vhodné, aby v tomto čase došlo k vyprázdnění.


Střevo a emoce


Měli bychom se učit zbavovat všeho nefunkčního, starého a nepotřebného, a to na úrovních fyzických, mentálních, emocionálních i duševních. Nevyjádřené a nezpracované emoce mohou být: melancholie, pesimismus, apatie, chronický smutek, úzkost, deprese, apatie, cynické jednání, jednostranné (tunelové) vidění věcí, potřeba kontrolovat druhé a touha po moci, ovládání, stálé omílání negativních vzpomínek z minulosti, prožívání neschopnosti se něčeho vzdát ale i něco přijmout.


Oslabené tlusté střevo se emočně může projevovat tím, že nejsme ochotni řešit problémy, stavem že už nemůžeme, jsme nerozhodní, a to nás může vést ke zklamání až zoufalství nad svým životem.


Pěstujeme schopnost odpouštět a nepoutat se k minulosti.


Zodpovíme si zcela pravdivě následující otázky:


Co mi už neslouží?

Co držím a vím, že mě to stahuje dolů?

Co mi brání v růstu?

Kde se točím v začarovaném kruhu?

Jak z něho mohu vystoupit?

Čeho se stále (a zbytečně) bojím?

Umím žít přítomností?

Co/Koho nechci pustit?


Potrava pro tlusté střevo:


Rýže, jáhly, oves, amarant, quinoa, lilek, miso, vlašské a lískové ořechy, mandle, ghí, kombuchu, tempeh, brokolice, chřest, pórek, artyčok, banány, ananas, mořské řasy, za studena lisované oleje – olivový, konopný, lněný, květák, celer, čínské zelí, kukuřice, fíky, med, ledový salát, špenát, kysané zelí, mrkev, červená řepa, dušení zelenina, pohanka, libové krůtí maso.


Pro střevo je velmi důležitá vláknina, která působí jako kartáč a střevo čistí. Pokud má tělo málo vlákniny tak se v něm tvoří jedovaté látky a ty tělo znečišťují a zatěžují. Pokud v těle není dostatečné množství vlákniny tak se stolice nepohybuje k vyloučení tak jak má a vzniká problém, do těla se začínají dostávat toxiny, které mohou být nebezpečné pro naše játra.


Důležité je pít také dostatečné množství vody. Zvláště pokud zvyšujeme příjem vlákniny.


Vyhnout bychom se měli pšeničným klíčkům, mléčným výrobkům a sladkostem. Pokud se mléčných výrobků nechcete vzdát můžete místo nich zvolit variantu kozích, ovčích či kokosových výrobků. Dnes je na trhu opravdu velké množství alternativ, které pro nás mohou být zdravější. Pokud trpíme častější zácpou je vhodné snížit množství masa a lepku v jídelníčku.

Pozor si dáváme na kofein, který může za žaludeční potíže, vředy, průjmy či zácpu, a proto se vyhýbáme velkému množství pití černého čaje a kávy.


Velmi náročné mohou být pro tlusté střevo Vánoce. I přes to, že si chcete dopřát tak se snažte vnímat své tělo a neplácat páté přes deváté.


Bylinky a koření:


Bylinky - heřmánek, řepík, sléz, mateřídouška, máta, fenykl, kontryhel, levandule, třezalka, čaje z mochny stříbrné.


Koření - muškátový oříšek, hořčice, černý pepř, česnek, zázvor, lněné semínko, kmín, hřebíček, kurkuma.


Aromaterapie pro naše střevo


Heřmánek – vhodný na všechny druhy zánětů, hojí a používá se na záněty a alergie

Fenykl – podporuje zažívání a zmírňuje křeče ve střevech i v žaludku, vhodný při nevolnostech, zácpě a nadýmání

Levandule – pomáhá s emocemi, nespavostí a stavy deprese, mírní bolesti

Neroli – ulevuje při náladovosti a mírní deprese, melancholii a stavy neklidu

Tea-tree – je silným přírodním antibiotikem, posiluje imunitu


Ásany které podpoří funkci našeho střeva:


Janu Shirshasana

- úklon ke koleni


Ardha Malasana

– v úklonu do strany


Upavistha Konasana

- s úklony do stran


Pozice banánu či ležícího půlměsíce

- ležíme na zádech, protažené ruce na hlavu, chytneme zápěstí pravé ruky a začneme se v leže uklánět na levou stranu, do úklonu přidáme i nohy.


Square pose – pozice čtverce


Eka pada rajakapotasana – holubí král


Baddhakónásana – pozice motýla

- variace v úklonu stranou


Gómukhásana – hlava krávy


Pár slov závěrem


Čas adventu, Zimního slunovratu a Vánoc je časem uvědomění si toho, co jsme dokázali, kým jsme se stali a co jsme vykonali. Neztraťte svůj klid běháním po obchodních domech v honbě za dárky a zběsilým uklízením domovů. Vneste do prosincových dní klid. Stejně jako odpočívá příroda pod bílou peřinou tak i Vy se naučte vydechnout. Není čas na velké a náročné projekty, je čas se zachumlat se svou rodinou či sami s čajem a s láskou upečeným cukrovým a čas adventu si náležitě vychutnat se vší jeho magickou mocí, kterou má.


Objevujte tradice, inspirujte se a nezapomeňte si tvořit i své vlastní.


S přáním klidných a magických svátků a dní


Eliška


bottom of page