top of page

Proč stárneme

Úvod do dlouhověkosti


Článek byl psán pro tištěný magazín Jóga dnes leden/únor 2022

Dlouhověkost, mladistvý vzhled, krása, zdravý život. Už Karel Gott zpíval „Být stále mlád, to bych si přál být stále mlád.“ jenomže zub času se nevyhýbá nikomu. Zakousne se do nás už při narození a po celý život se zatíná hlouběji a hlouběji. Ale opravdu to tak musí být? Opravdu je stárnutí pro nás tak nevyhnutelné? V tomto díle a také v dílech následujících se společně podíváme na zoubek stárnutí, dlouhověkosti a tématům s nimi spojenými.


Pravdou je že se věk našich životů prodlužuje. Před lety se lidé dožívali třiceti let a věřili, že to je strop. Za pár let se začali dožívat čtyřiceti, padesáti, šedesáti a hranice se stále posouvala až do dnešních dní, kdy se náš čas na zemi pohybuje kolem osmdesáti let.

Víme nebo alespoň tušíme, že máme geny, které ovlivňují míru stárnutí našeho těla, ovšem víme také že máme geny dlouhověkosti, které řídí funkci těla proti stárnutí. Můžeme tedy stárnutí zpomalit, je to více či méně v našich silách. Vědci tvrdí, že naše geny se nevyvinuly tak, aby způsobovaly stárnutí našich těl. Tak jak je možné, že se něco takového děje?


Jaké mohou být vlastně příčiny toho, že stárneme a jsme nemocní?


Působení volných radikálů


volné radikály známé také jako reaktivní kyslíkové druhy. Jsou vedlejším produktem probíhajících biochemických procesů v těle. Tvoří se jako vedlejší produkt látkové výměny, bývají velmi agresivní a nestabilní a poškozují buňky v našem organismu. Vznik volných radikálů zapříčiňují například:


- Pesticidy

- Drogy

- Alkohol

- Radiace

- Cigaretový kouř

- nadměrné vystavování se UVA záření

- průmyslově zpracované výrobky

- smažená jídla

- znečištěné životní prostředí


Volné radikály mohou v našem těle vyvolávat oxidační stres a ten může vést k předčasnému stárnutí. Pokud naše tělo nemá k využití dostatek antioxidantů, které mohou volné radikály neutralizovat tak začne docházet k poškození buněčné membrány, bílkovin a DNA a právě tento proces je mnohým z nás známý jako oxidační stres.


Zkracování délky telomeru


Telomery jsou specializované struktury chromozomů, které chrání DNA a stabilitu chromozomů. Pokud se délky telomeru zkracují, tak dochází k poškozování buněk což může vést k rychlejšímu procesu stárnutí, zánětů v těle, spuštění oxidačního stresu a projevení nemocí.

Na telomery špatně působí dlouhodobý stres a sedavý způsob života, který není obohacen žádnou pravidelnou pohybovou aktivitou.


Zánět v těle


Zánět se přirozeně objevuje tehdy, když se tělo potřebuje chránit a v prvních fází nemoci je pro nás užitečný. Jenomže když své tělo držíme v chronickém zánětu několik měsíců, a dokonce někdy i let, tak našemu tělu ani za mák neprospíváme. Projevy chronického zánětu nejsou někdy ihned rozpoznatelné, ale určitě bychom měli zbystřit ve chvíli, kdy se nějaká bolístka, či nepohoda v těle stále navrací a opakuje.

Nejvíce se zánět projevuje ve střevech, o kterém se trefně praví, že je naším druhým mozkem a centrem imunity. Můžeme mít špatnou střevní mikroflóru, problémy s vylučováním, často nafouklé břicho, nebo syndrom propustného střeva.


Zánět v těle může spustit také vysoký a dlouhotrvající stres, nedostatek spánku, život ve shonu, napětí či neustále pracující mysl.


Neléčený zánět může způsobovat ekzém, lupénku, revmatoidní artritidu, nadváhu či migrény.


Dalšími „spouštěči“ předčasného stárnutí mohou být:


- špatná komunikace mezi buňkami

- genové mutace – buňka v sobě může obsahovat programy, kterou jsou pro tělo škodlivé až destruktivní.

- proteostáza – pomáhá tělu správně skládat proteiny a odstraňovat ty, kterou jsou poškozené. Pokud by poškozené proteiny nebyly odstraněny, tak zatěžují náš organismus.

- činnost mitochondrií – aktivita mitochondrií se s postupujícími lety snižuje a v těle se mohou hromadit poškozené mitochondrie, které mohou produkovat škodlivé radikály.

- překyselení organismu

- dlouhodobý stres

- špatná strava

- nezdravý životní styl


A právě po tomto výčtu „stárnoucích“ bodů se nám může zdát, že je téměř marné udržet si mládí a vitalitu dokonce i v dalších týdnu natož pak v dalším roce. Ale nezoufejte. První část tohoto článku byla o seznámení se s body, které mohou hrát proti nám. Ovšem my svou hru proti nim můžeme zahrát též velmi dobře a základem je správná informovanost, trpělivost, práce na sobě a touha něco změnit.

Máte jí? Výborně tak se pojďme společně podívat na geny, které budou v této partii stát po našem boku.


Geny dlouhověkosti známé pod názvem „sirtuiny“.


Tyto geny jsou úžasné tím, že dovedou tlumit chronické záněty, odstraňují z organismu odpadní látky, metabolické poruchy, ulcerózní kolitidu, astma či artritidu, bojují proti ubývání svalové hmoty a degeneraci svalů, podporují energii a vitalitu buněk. Řídí systémy buněk, reprodukci i DNA. Mají ho v sobě všechny živé organismy.

Tvorbu sirtuinů aktivuje přerušovaný půst či nízko-proteinové dieta.


Při řešení dlouhověkosti bychom se měli zastavit a uvědomit si, kde právě teď stojíme. A nemyslím tím fyzicky v tento okamžik ale spíše životně. A odpovědět si na otázky:

Jaký vedu život? Jaké přijímám potraviny? Co si pouštím do své mysli? Ovládám svou mysl já nebo ona ovládá mě? Jaký mám vztah se sebou? Jaké vztahy udržuji ve svém okolí? V jakém prostředí žiju?


To vše si nyní uvědomte a klidně si to zapište. Je-li téma dlouhověkosti i Vaším tématem, tak s ním pracujte. Já Vás v této sérii článků provedu postupně, krok po kroku stravou, zdravým pohybem, meditací, spánkem, koncentrací ale také akcí, životem a osobním rozvojem. Povíme si, co je prospěšné. Budeme si zodpovídat otázky, které je třeba vyřknout či napsat a vynést jejich odpovědi na světlo světla. Nemusí to vidět nikdo kromě Vás. Právě Vy sami jste ve svém životě těmi hlavními aktéry, kteří ho tvoří.


Nemůžeme ovlivnit všechno a všechny. Často chceme řídit plno věcí a držíme v rukou dvacet otěží najednou. A naše mysl utíká, od jednoho k druhému a je ve svém živlu že nás může takhle popohánět. A my jsme ve stresu, nevíme, kde nám hlava stojí, co jsme měli k snídani si ani nepamatujeme a kdy jsme se naposledy napili čisté vody to už opravdu nevíme. Přijdeme domů úplně vyřízení a nalejeme si deci vína na uklidnění. Otupíme mysl alkoholem a nekonečným seriálem a zítra jedeme nanovo.


Je důležité si uvědomit, že první, co bychom se měli naučit ovládat jsme my sami, je to naše mysl, naše tělo a náš život. Naše tělo je dokonalá firma, jejíž zaměstnanci – buňky, dokáží s naší podporou fungovat precizně a samostatně. Ovšem pokud jim budeme házet klacky pod nohy, tak to brzy ucítíme. Tělo nám dává jemné signály ještě předtím, než spustí nemoc, či bolest.


Staňte se zodpovědným a láskyplným šéfem v té nejdůležitější s.r.o. společnosti – tedy ve svém těle. Poznávejte ho, studujte ho a naslouchejte mu.


A nezapomeňte, důležité není kolika let se dožijeme, ale kolik z nich opravdu prožijeme.


Lenka Eliška Petrikovičovábottom of page