top of page

Přání – od nápadu k realitě

Článek pro magazín Jóga Dnes listopad/prosinec 2022Přání a sny jsou krásnou součástí našich životů. Každý z nás si minimálně jednou za život něco přál. Vzpomínáte si na období, kdy jsme byli dětmi? Tam zaznělo tolik přání, impulzivních, radostných a plných očekávání. Neváhali jsme si za svými sny jít, pokud to bylo možné a mnohých z nás se tato nadějete na splněné sny držela ještě na středních a vysokých školách. Jenomže pak nás vtáhnul život a systém společnosti a již velmi málo si své sny šlo splnit. Ovšem právě ty sny jsou oživením našich životů, nutnou, krásnou a mnohdy náročnou cestou po které se máme vydat. Pojďme si nyní ukázat kroky od nápadu/snu k realitě.


Nápad, impulz, pocit


Sny k nám většinou přicházejí formou určitého nápadu, pocitu, myšlenky nebo impulzu. Je to stav, kdy tušíme ale ještě si nic nevizualizujeme, jen to vnitřně cítíme, takové problesknutí, impulz, energii, pocit, a to vše přichází z prázdna. Je to stav předtím než nad impulzem či pocitem začneme přemýšlet, nebo si ho začneme vizualizovat. Již tento krok je dobré si uvědomit, protože vzniká-li náš sen, cíl či hluboké přání právě odtud, tak nám byl dán ku prospěchu našemu ale mnohdy i ku prospěchu ostatním. Uvědomte si, kde zdroj vašeho přání či nápadu pramení. Existuje totiž ještě jedna cesta, ze které přání může přijít a tou je cesta ega které chce mít to, co mají ostatní. Tato cesta je většinou posetá závistí, nepřejícností, chamtivou touhou mít to taky nebo být lepší než někdo jiný. Je to cesta, na které ztrácíme sebe samé, protože není autentická.


Ideální je, když nápad vychází z ticha našeho nitra, ke kterému se můžeme dopracovat pomocí různých technik, které nabízí cesta jógy například samostudiem, sebedotazováním, meditací, koncentrací, bytím v přítomnosti, setrváváním v tichosti a času stráveným o samotě na příjemném místě.


Vizualizace, myšlenka, představa


Ve chvíli, kdy začneme o svém přání přemýšlet, mu začneme dávat pozornost. Kam jde pozornost, tam jde i naše energie. Představivostí začneme dávat přáním tvar, barvu, strukturu, začneme vyvolávat pocity, které jsou většinou příjemné, můžeme cítit příval energie a radosti nad tím, že by se přání mohlo stát skutečností. Cítíme brnění v těle, motýlky v břiše a touhu každé buňky za svým snem jít. Představte si do detailů svůj sen, své přání. Popište je na papír nebo je namalujte, tak detailně jak to jenom zvládnete. Nechte svou mysl nyní tvořit a zapojte do toho i své srdce a vnitřní touhu – čistou a neovlivněnou egem. Vnímejte radost z těchto představ. Ano vím, jsou to zatím „jen“ vzdušné zámky a sny, ale jsou důležité. Musíte nejdříve přesně vědět za čím jdete abyste mohli stanovit potřebné kroky, které budou mít smysl a dovedou vás ke splnění vašeho přání.


Plán


Představu máme, výborně a nyní nás čeká plán. Na tomto kroku už začínají někteří z nás končit a někdy je to právě proto, že nepojmenovali svá přání přesně, většinou nevědí, co chtějí a jejich představa je nejistá. V toto případě se doporučuji vrátit a začít s bodem vizualizace. Nespěchejte, nemusíte mít svůj sen nakreslený či popsaný v jedné hodině a ani v jednom dni. Prožijte tu touhu vycházející z nitra a dávejte pryč chtíče vašeho ega.


Plán je velmi důležitým krokem. Vypište si v něm všechny body, které potřebujete udělat, zařídit a dejte svému plánovaní i časový rámec. Například: „V pondělí se dojdu zeptat na úřad“, „Každý den budu na svém snu pracovat 15 minut“ „Každý pátek si udělám rekapitulaci mých kroků“… vše záleží na vašem přání. Někdo bude chtít vybudovat podnik, jiný se naučit hrát na housle a další by rád změnil povolání a začal třeba jako lektor jógy. Podle vašeho snu se struktura plánů bude lišit.


Ptejte se, učte se, nekopírujte!


A nyní je čas začít se ptát, učit a hledat. Každý sen je jiný a každý z nás je jinak nastavený k tomu, aby si svůj sen splnil. Někdo bude muset studovat něco úplně nového a není na škodu se zeptat lidí, kteří mají podobnou zkušenost za sebou – ať se to týká škol nebo úřadů. Je fajn mít známé, kteří mají známé a ti nám dokáží pomoci, poradit a dát užitečné tipy. Navíc pokud svůj směr začnete sdílet s ostatními, tak vám mohou pomoci vychytat drobné mouchy, upozornit na průšvih do kterého se dostanete, pokud přehlédnete určitou „drobnost“. Ovšem také se vám může stát, že vám to druzí budou vymlouvat. Musíte si věřit, poslechněte si jejich názor a pokud v něm neuvidíte nic pro vás prospěšného, tak poděkujte a jděte dál. Nehádejte se, každý máme různé pohledy na věci a životy, někdo ještě nenašel svou odvahu vykročit ze života, který je sice komfortní ale mnoho vnitřní spokojenosti a pocitu štěstí mu nepřináší.


A tady v tom bodě se na chvilku zastavte a znovu si uvědomte svůj sen. Ovlivnilo vás možná hodně lidí, inspirovali jste od těch, kteří šli podobnou cestou. Nezačalo tu ale zasahovat vaše ego? Nezačali jste svůj sen měnit, protože jste viděli něco u druhých a chcete to taky? Jak poznat, že jste stále správně? Velmi jednoduše. Všeho nechte, sedněte si a znovu si vzpomeňte na své přání. Pokud stále cítíte až v morku kostí radost a nadšené očekávání při myšlence, že se váš sen splní, tak je vše v pořádku a vy můžete pokračovat dál.


Akce, práce, vytrvalost


A nyní je čas přejít k od vizualizací, plánů a diskuzí k samotné akci. Je nutné vstát a začít něco dělat. Zapsat se na školu, kurz, vyřizovat telefonáty, psát e-maily, nakoupit suroviny, učit se dovednostem. Jen pouhým snem se z nás mistři ve vybraných oborech nestanou. Je nutné jít a kultivovat pevnou vůli, protože budou dny, kdy se nám nebude chtít nic dělat a pokud se tomu poddáme, tak se může velmi rychle stát, že se z jednoho dne stane týden, z týdne měsíc a z měsíce rok a my budeme začínat nanovo.


Posilujte svou trpělivost, protože ne všechny sny se uskuteční lusknutím prstu přes noc. Mějte víru ve svůj sen a stále si jí připomínejte a mějte víru také sami v sebe. Nalezněte v sobě zodpovědnost jinak budete jen loutka, oběť zmítaná názory druhých a změnami života. Ano, zodpovědnost chce notný díl odvahy, ale na cestě za svým životem, přáním či snem jí zkrátka potřebujeme. Energie, disciplína, soustředění, práce, osobní síla a sebeuvědomění – kultivujte je, posilujte a hledejte. Bude jich zapotřebí.


Výsledky malé i velké


A pomalu, ale jistě se v našem životě začnou dít změny, začnou se oblevovat první výsledky, které nemusí být nutně obrovské. Radujte se z každého malého „lístečku“ ale nepřestávejte jednat, ještě nejste u konce. Tuto radost, potěšení z prvních úspěchů i když budou malé, nám dodává energii a motivaci a žene nás kupředu. Ukazuje nám, že to, co děláme, má smysl. A právě v tomto bodě si dávejte pozor na to, abyste ty malé úspěchy nepřehlíželi. Je v pořádku mít v srdci a před očima ten hlavní cíl, ale nezapomínejte se radovat z každého povedeného kroku. Tento bod ještě není o dosažení cíle, je o uvědomění si každého malého úspěchu, který je pro nás hnacím motorem k tomu vstát a pracovat s větší vášní a touhou.


V tomto článku i v různých motivačních knihách se to může jevit jako velmi jednoduché a celkem rychlé si takové přání splnit. Pravdou je, že mnohá z nich jsou během na dlouhou trať. Někdy k jejich úplnému naplnění budeme potřebovat měsíce a možná i roky. Vše závisí na tom, za jakým přáním jste se rozhodli jít. Neustávejte ve své práci a vždy si připomínejte, proč to děláte, proč jste začali a kam míříte. Každý neúspěch není důvodem k pláči a panice nad tím, že to nezvládneme ale možná je to akt prověření naší víry, trpělivosti a disciplíny. Možná bude třeba změnit cestu, poučit se z chyb, spadnout, vstát a znovu začít pracovat. Až tady se ukáže, jak moc po svém snu toužíte ve svém srdci, protože pokud něco skutečně chcete, tak to dokážete.


A nezapomeňte, že život je příliš krátký na to, abychom se báli plnit své sny.


S přáním splněných snů


Lenka Eliška Petrikovičová


bottom of page