top of page

Pozdní zimní období a ájurvédaJe po Vánocích, předsevzetí se nám daří i nedaří plnit a už hledáme, čím tělo očistit a jaký salát si dneska k večeři dát. Ale pozor na to, stále nám ještě vládne zima a naše tělo není na studenou stravu připravené. Dneska se podíváme na to, jak udržet své tělo v rovnováze pomocí koření, pokrmů či pohybu, ale i prostřednictvím aromaterapie.


Zima a pozdní zimní období – je v tom rozdíl V obzvláště chladných dnech se v našem těle zvyšuje působení dóši váty, a je proto velmi důležité dát svému dennímu žití řád. Ráno ve stejný čas vstávat a stejně tak i večer jít ve stejnou dobu spát. Pravidelnost si stanovte i ve svém jídelníčku, pohybových aktivitách a pracovním čase. Možná vám to bude zpočátku na obtíž, a proto myslete na tapas, tedy disciplínu. Bez činů nejsou výsledky, jen nesplněná přání.

Začátek jara pod vládou kaphy Zamračená, vlhká a chladná končící zima patří kapě, stejně tak jako začátek jara.

Časné jaro nebo také pozdní zimní období nás může sem tam ještě překvapit zasněženým ránem, ale i přesto již nastává vhodná doba pro ájurvédskou detoxikaci. Jelikož se v tomto období kapha zvyšuje, může oslabit náš trávicí oheň a mohou přijít nemoci jako kašel, rýma nebo také jarní únava, a proto je nutné nastolit harmonickou rovnováhu.

Jak docílit rovnováhy? Kapha je uzemněná, stabilní a pevná, a když se dostane do nerovnováhy, stává se línou, tvrdohlavou a nehybnou.

A jak udržet kaphu v rovnováze?

  1. Vstávejte brzy – i když se vám moc nechce. Kapha může propadat lenosti, nedejte jí šanci.

  2. Každé ráno přidejte k čištění zubů i čištění jazyka.

  3. Začněte svůj jídelníček odlehčovat, můžete pomalu přidávat ochlazující potraviny, ovšem pozor, nebavíme se o tom, že své jídlo zaplavíte ledovými saláty. Zkuste jíst sezónně, tělu i duši to prospěje.

  4. Dávejte před studenými nápoji přednost například fenyklovému, pampeliškovému či hřebíčkovému čaji.

  5. Začněte se pravidelně hýbat, přidejte dynamičtější jógové sestavy nebo svižnou procházku.

  6. Pozor si dejte na přejídání a emoční jedení.

  7. Nezapomínejte na zlaté pravidlo stravování: 1/3 jídla, 1/3 vody a 1/3 prostoru.

  8. Potraviny, které zvyšují kaphu, jsou sladké, slané a kyselé. Pokud opravdu musíte sladit, tak použijte (s mírou) med.

  9. Do svého denního rituálu zapojte i olejové masáže chodidel a hlavy. Můžete použít hrubší kartáč s přírodními štětinkami a promasírovat s ním celé tělo.

Více zde:

https://www.jogadnes.cz/joga/pozdni-zimni-obdobi-a-ajurveda-5311/

bottom of page