top of page

Mercedes kabriolet SLC 300
Díky firmě Mercedes Praha Chodov jsme měli možnost si na víkend zapůjčit kabriolet SLC 300 ve verzi Final Edition. Abych byl přesný, bylo to již podruhé, co jsme měli tento typ auta půjčený. První svezení bylo přesně před čtyřmi lety v roce 2016 a nyní jsme dostali druhou šanci a rádi ji využili.

Jak jsem už zmínil, jednalo se o verzi Final Edition, což bohužel znamená, že se brzy přestane vozidlo vyrábět. Jestli přijde nástupce zatím automobilka neví a rozhodně by byla škoda, kdybychom se s tímhle malým kabrioletem už neměli na silnicích setkávat.

Sledoval jsem mnoho testů, recenzí a ve většině případů jsou recenze podobné. S tím se u mě nedočkáte :)  Zaměřím se na zajímavosti a praktické body, které mi přišly důležité.

Design

Auto vypadá opravdu skvěle. Tečka :)  Zepředu sportovně moderní design, zezadu je ale daleko hezčí. Kvůli širšímu rozvoru a LED světlům má jeden z nejhezčích zadečků na našich silnicích :)  A je malý :)  Opravdu malý :)   Když přicházíte k autu z jakékoli strany, zaskočí vás, jak je to malé auto, jak je nízké a hned máte pocit, že je něčím výjimečné. Tím, že to není auto jako jakékoli jiné, které je praktické, ale auto, které vám dodá pocit z dětství, kdy jste se těšili na každou projížďku, jít vyběhnout ven a smát se na svět :) Je to hračka pro dospělé, která vás nenechá v klidu.

Uvnitř auta je vidět, že má už nějaké roky za sebou. Klasický přístrojový panel, menší integrovaný displej. Vše propracované, materiály skvělé, vše je tam, kde má být, ale chybí nějaký moderní nadčasový prvek.Praktičnost

Když jsme si SLC přebírali, měli jsme jeden velký kufr (65x45x25) a zatrnulo nám, když jsme k auto přišli :)  To tam nemůžeme dát.... Ale dali. Výhoda kufru je totiž v tom, že se po otevření neukáže nějaký výřez v karoserii, kam kvůli dokonalému zpracování nemůžete dát ani plato vajec.

V SLC se totiž otevírá prakticky celá zadní část auta a nic vám nebrání použít kufr v celé šířce (auta). Problém nastává, když chcete jezdit se staženou střechou, což samozřejmě chcete. V tu chvíli musíte použít dělící příčku a ta zmenší užitný prostor asi na 1/3. Kufr se sice vešel, ale už nešel vyndat. Musíte složit střechu, abyste se dostali k větším objektům v kufru. Ty menší, které umístíte k zadní části auta samozřejmě vytáhnout můžete. Velikost kufru při stažené střeše je opravdu úctyhodný a rozhodně z auta dělá skvělého společníka na delší cesty.

Uvnitř najdete prostor ve dveřích, kam se vejde maximálně peněženka a klíče, dále místo na dvě kafe na centrálním panelu a místo v loketní opěrce. Zde ho opět nebylo mnoho. Naše potřeba pít za jakýchkoli okolností způsobila, že se u spolujezdce u nohou válela lahev s vodou.

Motor

SLC 300 je čtyřválcový dvoulitr o výkonu 245k (180kw) s devítistupňovou automatickou převodovkou. Automatická převodovka je u Mercedesů jediná možnost, když nechcete základní motorickou variantu. A to opravdu nechcete :) 

Máte k dispozici přepínač jízdních režimů a dovolím si tvrdit, že právě tohle jedno tlačítko dělá z celého auta to, co je a je druhé nejdůležitější. Hned po tlačítku na nastartování.

Máte na výběr z režimů Eco, Comfort, Sport, Sport Plus a Individual.

Samotného nastavování v režimu individual se moc nedočkáte, máte k dispozici jen pár možnost (doslova pár) a bohatě vám tedy stačí dva přednastavené režimy.

Comfort - auto je krásně tiché a vy si užíváte slunce nad hlavou, nebo projížďku nočním městem po západu slunce. Podvozek je čitelný, tužší, ale přesto velmi komfortní. Volant vám říká, že řídíte sportovní auto, které si ale zrovna dalo poobědovou pauzu. Reakce na plyn je běžná pro automatické převodovky, ničím nevybočuje. Jen když přišlápnete, ozve se jemné zabublání z výfuku. Paráda.

Sport - auto se přepne na tužší naladění tlumičů, volant ztěžkne a automatická převodovka začne držet motor ve vyšších otáčkách, aby byla reakce na plyn téměř okamžitá. Největší změnu pocítíte u volantu, se kterým se musíte docela prát.

Nejlepší režim pro sportovní nadšence je režim Sport PLUS, který k výše uvedenému přidá ještě sportovní zvuk výfuku. Tedy,.. rozpoutá hotové peklo. Tento režim kompletně změní zvuk auta a způsobí neutuchající úsměv řidiče. Jak žen, tak i mužů. Ta síla je totiž znát, cítit, slyšet a užíváte si ji, i když jedete 40km/h a kocháte se krajinou kolem vás. Ono upřímně, každý, kdo jel kabrioletem moc dobře ví, že ideální rychlost na staženou střechu je maximálně 80km/h. Poté už dochází k silnému proudění vzduchu a nad 120km/h se v autě téměř neslyšíte. Mercedes SLC není výjimkou i když se řadí k těm lepším s větší mírou odhlučnění a lepším prouděním vzduchu.

Po většinu času jsem tedy s autem jezdil pod hranicí povolené rychlosti a užíval si ten pocit bublajícího výfuku, který mě lákal sešlápnout plynový pedál a zabořit se do ergonomické, ale dostatečně příjemné sedačky. Nemyslete si však, že se jedná o nějaký silný, burácející, nepříjemný zvuk, který by rušil okolí až by praskaly okenní tabulky. Jedná se o dunivé bublající endorfíny, které sice přitahují pozornost, ale nejsou ničím nepříjemné ani výrazně hlasité. Jen tak akorát :)

Jak jsem zmínil v úvodu, auto jsem měl půjčené ve stejné motorizaci již podruhé a říkal jsem si, čím mě ještě může překvapit. Překvapilo. Překvapilo pokaždé, když jsem k auto přišel a jen na něj koukal. Až tak je sexy. Překvapilo tím, že zanechalo všechny pozitivní pocity jako před čtyřmi lety. Překvapilo tím, že i když v sobě nemá super moderní techniku, jako například nový infotaiment MBUX, vše fungovalo prostě na základě základních emocí a požitků.

I když se samozřejmě najdou body, které byly negativní:

- stažení a vytažení střechy je možné pouze když auto stojí. Není možné stáhnout střechu za jízdy

- uvnitř není místo na tolik potřebnou lahev s vodou

Najdou se i bezpečnostní prvky, které vás ohromí, jak třeba příplatkový systém světel LED Intelligent light system, který na dálková světla (automaticky regulovaná) udělá z jakékoli temné strašidelné krajiny pohodovou projížďku, jako byste řídili ve dne.

Mercedes SLC je bezesporu zábavné auto, které budí pozornost, je překvapivě praktické, sportovní, ale zároveň i velmi komfortní. Je to auto, u kterého si můžete užívat luxusní projížďku, můžete se předvádět, můžete se kochat okolím. Na to všechno slouží jedno tlačítko. Mercedes SLC je dokonalé auto bez střechy, které má režim na každou vaši náladu, na které se můžete spolehnout a díky kterému objevíte emoce, o kterých jste možná neměli ani tušení.


S přáním krásných dní


Jiří Rychterbottom of page