top of page

Listopad: ve znamení hlubokého nádechu

Článek pro magazín jogadnes.cz

https://www.jogadnes.cz/joga/listopad-mesic-ve-znameni-hlubokeho-nadechu-5660/Listopad je měsícem, kdy se nám nejvíce vyplatí starat se o své plíce. S nimi nedílně přichází prvek kovu a položení si otázek: „Co nemohu rozdýchat?“ „Kde jsem na sebe moc přísná?“ A tak se pojďme společně podívat na to čím můžeme své tělo podpořit, jaké bylinky a jídlo zvolit a jakou praxi do měsíce listopadu zařadit.


V listopadu dominují plíce a prvek kovu


Plicím náleží element kov který je nedílně svázán s obdobím konce podzimu, kdy listí padá k zemi a my na obloze vyhlížíme první sněhové vločky. Je-li prvek kovu v našem životě vyvážený projevuje se tím, že jednáme čestně a spravedlivě, ve svém životě a ve svých věcech máme pořádek a dokážeme se soustředit a posouvat v oblasti, která je nám blízká. Pokud je prvek nevyrovnaný může se projevit „tvrdostí“ v jednání a postojích, pokrytectví, pochybnosti a pocitům zklamání.


Kov dovede naše tělo detoxikovat fyzicky i psychicky. Zbavujeme se toho nepotřebného jak na hmotné rovině, tak na té duchovní.


V listopadu se staráme o své plíce


Plíce patří do listopadových dní a s nimi se nedílně pojí také tlusté střevo, neboť element kovu je elementem detoxikace, je nutné se zaměřit i na něj.


Psychosomatika


Emocí kovu je smutek a truchlení což je velmi příznačné pro tento čas kdy 2.11. slavíme Dušičky a vzpomínáme s láskou a odpuštěním na své blízké. Je důležité se do vod smutku a žalu nepustit moc hluboko aby nás proud slz nevtáhl do svých hlubin. Je také možné, že emoce smutku se projeví proto, že podzim je znakem životní etapy známé jako „podzim života“ kde se může mnohým jevit, že to „nejlepší“ již mají za sebou.


Plíce oslabují emoce jako dlouho přetrvávající smutek, stres a deprese, objevit se mohou úzkosti, pesimismus, nuda a přichází neschopnost „něco rozdýchat“ či pocit, že se nemůžeme nadechnout z plných plic. Pokud emoce nejsou zpracované tak dochází k projevům na našem těle v podobě bolesti hrudníku, kašle, záněty krku a průdušek. A stejně jako dýchají plíce tak dýchá i naše kůže jejíž nerovnováha se může projevit ekzémy, lupenkou.


Plíce – seznamte se


Plíce jsou párovým orgánem, jsou uložené v našem hrudníku a zásobí buňky v těle kyslíkem, který jim je dodán správným průtokem krve. Plíce nemají rádi sucho, přetopené a klimatizované místnosti. Potěší je ostrá, pálivá či kyselá chuť, která dovede do těla rozvést správnou a potřebnou energii. Ostrá chuť rozptýlí stagnaci krve, která se bude moci krásně pročistit a roznést teplo do celého těla.


Jaké potraviny do listopadu zařadit?


Tofu, tempeh, špaldu, ječmen, květák, bílou ředkev, cibuli, pórek, jablka, hrušky, sezam, mandle, vejce, králičí maso, shitake, mrkev, vlašské ořechy, jedlé kaštany, čínské zelí, řeřichu.


Jídla jíme nejlépe tepelně upravená a vyhýbáme se pokrmům, která mají ochlazující účinek.


Brambora – léčivá, chutná i hojivá. věděli jste, že při zánětu horních cest dýchací je dobré „inhalovat brambory“? Neoloupané brambory uvaříme s petrželí a inhalujeme páru. Pokud vás kovový prvek dohnal na kůži a vyskočila Vám vyrážka, tak může pomoci kašový obklad ze syrových brambor.


Vyhnout bychom se měli uměle doslazeným potravinám, černému čaji, červenému vínu a nadměrnému pití kávy.


Vhodné bylinky


Máta, saturejka, anýz, fenykl, hřebíček, zázvor, římský kmín, majoránka, rozmarýn, černý pepř, kardamom


Uvařte si čaj z mateřídoušky, slézu, divizny, tužebníku, šalvěje či zázvoru


Aromaterapie pro listopadové dny


Cypřiš – reguluje krevní oběh, napomáhá při revmatismu a infekcích močových cest

Eukaliptus – podporuje zdravé dýchání a uvolňuje zahlenění, zahání špatné myšlenky

Borovice – vhodný při dýchacích obtížích, astma, nachlazení a uvolňuje dutiny

Tymián – protiinfekční, antibakteriální a protiplísňový, působí proti křečím.Ásány


Než přejdete do ásanové praxe tak se nezapomeňte naladit na svůj dech. Praktikujte oblíbené i nové dechová cvičení. Probudíte a rozproudíte energii v těle a Vaše plíce Vám poděkují.


Pozice ryby ( Matsjásana)

Protáhneme přední stranu svého trupu, otvíráme srdce a podporujeme dech a funkci plic


Pozice mostu (Setu Bandhásana)

Otvíráme hrudník, oblast srdce a ramena


Rotace v leže

Ležíme na podložce s pokrčenými koleny. S výdechem pokládáme nohy na levou stranu a na pět nádechů a výdechů zůstáváme.


Pozice mírumilovného psa (Anahatasana)

Protahuje přední část těla, stimulujeme břišní orgány, rozšiřujeme plicní laloky a tím umožňujeme prodloužit dech.


Pozice Velblouda (Uštrásana)

Vytvoříme prostor pro srdce a plíce a protáhneme přední stranu dolních končetin. Podporujeme trávení.


Pozice kobylky (Šalabhásana)

Zvýšíme pružnost páteře, a to hlavně v bederní oblasti, posílíme zažívací systém, činnost slinivky, jater a střev.


Pozice obráceného prkna (Púrvóttanásana)

Protahujeme přední a posilujeme zadní část těla. Aktivujeme ramena a otvíráme hrudník.


Pár slov závěrem


Listopad je zklidnění před zimou, kdy je čas dokončit urovnávání vztahů a věcí. Čas, kdy má být vše nepotřebné odstraněno a my se mohli v klidu a s lehkostí ponořit do zimních dní.


Padá listí, objevují se první mrazíky, z lesů se na polích povalují ranní mlhy a občas nám připomínají, jak moc rádi bychom se povalovali také místo té ranní a temné cesty do práce. A sem tam nás v listopadu překvapí i první sníh. A třeba ho 11. 11. přiveze Martin na bílém koni, kdo ví? Nenechte se vtáhnout do temnoty dní. Užívejte si horkých nápojů, teploučkých dek, svěžího vzduchu a posledního barevného listí. Vydechněte vše těžké, tak jako příroda a hledejte klid ve svém nitru, ten totiž nikde venku nenaleznete. Je čas odpočívat.


S přáním klidných listopadových dní


Eliška

bottom of page