top of page

Leden – měsíc ve znamení močového měchýře a vody

Článek pro internetový magazín jogadnes.cz
A je to tady. První měsíc Nového roku, který jde ruku v ruce s elementem vody a funkcí močového měchýře, kterému budeme v tomto díle věnovat pozornost. Leden je jinovým časem, kdy se všechna energie uchovává a pohyb směřuje dolů. Dáváte-li si na Nový rok předsevzetí že se o sebe budete lépe starat a věnovat vyšší pozornost svému zdravý tak je tato série dílů pro Vás ta pravá. Jdeme na to.


V lednu vládne element vody a hlavním orgánem je močový měchýř


Na začátek je důležité zmínit, že močový měchýř je úzce spjat s ledvinami, močovodem a močovou trubicí a společně spadají po označení „močový systém“. Hlavní funkce močové soustavy je odvádět z těla přebytečnou tekutinu a toxiny. Ledvin zachycují odpadní látky, která tvoří na močovinu a ta se následně přesouvá do močového měchýře a trubicí odchází z těla ven. Ledviny samotné jsou hlavním orgánem v měsíci únoru, takže se s nimi nyní zabýváme opravdu pouze okrajově. Plnou pozornost bychom nyní měli upnout na močový měchýř.


Močový měchýř nemá rád chlad a prostydnutí, které je nejčastěji způsobeno chladem od našich chodidel (meridián ledvin začíná na chodidle) či sezením na chladném povrchu. Toto prochladnutí pro nás může končit nepříjemně, a to zejména pálením a bolestí při močení. Ženy myslím, znají nepříjemné problémy spojené se zánětem močového měchýře. Není třeba podbřišek nijak přehřívat, spíše ho udržovat v přirozeném a příjemném teple.


Dejte si pozor i na profouknutí svých učí, právě uši jsou smyslovým orgánem močového měchýře, a proto si nezapomínejte brát vhodné pokrývky hlavy.


Co je důležité pro zdravý našeho močového měchýře?


Důležité je dodržovat pitný režim a vyhnout se slazeným nápojům. Pokud potřebujete jít „na malou“ jděte, přílišné zadržování moči našemu měchýři dobře nedělá. Dbáme na správnou intimní hygienu. Vyhýbáme se parfémovaným mýdlům. Volíme spodní prádlo z přírodních materiálů. A pokud navštěvujeme bazény, tak nezůstáváme dlouhou dobu v mokrých plavkách.


Močový měchýř psychosomatika


Močový měchýř může ovlivňovat a může být i ovlivňován naším psychickým stavem. Nejčastějšímu projevy spojené s močovým měchýřem jsou: úzkosti, lpění na starých názorech, životech a časech, zlostí, naštváním, vinou a obviňováním ostatních ale i sebe samé. Ale pozor také na přílišné strachy, lítosti a sebelítosti.


Pokládáme si otázky:


Co je třeba pustit?

Na čem v minulosti moc lpím, k čemu se stále vracím?

Koho obviňuji?

Věřím sama v sebe?

Přijímám zodpovědnost za svůj život, nebo svaluji vinu na druhé?

Jaké strachy je třeba vyřešit?

Na jaké bubáky je třeba si posvítit?

Kde se až moc lituji?

Co až příliš držím a kontroluji?

Umím si vytyčit zdravé hranice?


Strava, která našemu měchýři udělá dobře


Do jídelníčku zařazujeme: fazole, pohanku, hrách, datle, dýňová semínka, vlašské, ořechy, kustovnici, zázvor, skořici, borůvky, červenou řepu, brusinky, polévky s velkým podílem kořenové zeleniny.

Zařazujeme stravu teplou a vyhýbáme se potravinám, které ochlazují. Nejlepší volbou jsou vývary a celkově polévky všech druhů, které s láskou uvaříme doma z kvalitních ingrediencí. Vyhýbáme se polotovarům.


Čemu se raději vyhnout:


ostrému koření, čokoládě, sladkostem, slazeným nápojům, cukru obecně, pozor na proslazené potraviny tvářící se jako zdravé. A pozor si dáme i na alkohol, který močový měchýř zbytečně zatěžuje a působí toxicky. Vyhýbáme se též potravinám, které překyselují náš organismus.


Vhodné bylinky:


lichořeřišnice (působí antibioticky, posiluje močový měchýř), třezalka, medvědice lékařská (protizánětlivá), řimbaba (uklidní), rozmarýn (uklidní), levandule (uklidní) , meduňka (uklidní), řebříček (močopudný, desinfekční), přeslička, černý bez, brusinky, bříza, kopřiva, zlatobýl.


Aromaterapie:


Cedr – antiseptický, močopudný, dobře působí na infekce močového a pohlavního ústrojí.

Jalovec – posiluje ledviny a močový systém, je močopudný, pročišťuje a je vhodný při otocích

Citrón - diuretický, desinfikuje

Rozmarýn – diuretický, prohřívá

Řebříček – protizánětlivý, hojivý má močopudné účinky

Túje – močopudná, pomáhá při infekcích močových cest a problémech s prostatou

Zázvor – prohřívá


Ásany pro podporu močového měchýře:


- Anjaneyasana – nízký lounge

- Sed na patách a prstech na chodidlech

- Mandukásana – žába

- Anandabalásána - Pozice šťastného dítěte

- Janu Shirshasana

- Malasana – pozice věnce

- Balasana – pozice dítěte

- Džathara parivartanásana – břišní zkrut v leže

- Upavistha konásana – předklon v roznožení


Svátky, které nás v lednu čekají:


6.ledna – tři králové

18. ledna – úplněk v Raku

Masopust – období od tří králů do popeleční středy


Pár slov závěrem


Leden je měsícem odpočinku. Tři králové jsou dvanáctým dnem Vánoc, které nám definitivně končí a začíná období masopustní, které bude trvat až do Velikonoc. Je čas, kdy jsme s čistými štíty vykročili vstříc novému roku. Stále ještě svou pozornost upínáme více do vnitřního světa a sbíráme síly do následujících měsíců. Jíme výživná a teplá jídla, scházíme se s rodinou, meditujeme, plánujeme a začínáme pěstovat Tapas neboli disciplínu, kterou budeme potřebovat na všechny předsevzetí, která jsme s Novým rokem vyslovili.


Přeji Vám klidné a pohodové dny plné nových snů a cílů.


Eliška


bottom of page