top of page

Láska, laskavost a sebeláska

Už to kolem nás zase všecko září a bliká do červena. Ve výlohách jsou srdíčka jako neochvějné znamení lásky, hračkárny praskají ve švech s medvídky a květináři objednávají dvojnásobné množství květin. A někdo z Vás se na tento svátek těší a někdo si odfrkne nad tím, že se zase píše o „tom komerčním svátku“. Ještě, než tento článek odsoudíte a navrátíte se zpět do svého fungování, pojďme se na téma lásky podívat ještě trochu jinak.


Článek pro internetový magazín Jóga dnesPověst o svatém Valentýnovi


Pověst praví že křesťanský římský kněz Valentýn nedbal zákazu císaře Claudiuse II. vládce Říma, který zakazoval svým vojákům se ženit nebo zasnubovat z toho důvodu že potřeboval armádu a nemohl si dovolit, aby muži zůstávali doma u svých rodin. Valentýn tajně oddával mladé páry a byl za to dne 14.2. popraven. Před svou smrtí prý ještě stihl napsat milostný dopis své dívce, a tak se přejala tradice zasílání Valentýnských přání. Zda se jedná o pravdu či pověru se už asi nedozvíme, ale podklad pro zapáskovaný den je to jako malovaný.Laskavé darovaní


Láska je nádherný a velký cit, který si zaslouží naši pozornost a čas. Někdo slaví Valentýn jiný si počká na prvního Máje a někdo to oslaví všecko, a ještě si přidá svátek osobní. Proč ne. Zastávám názor, že Láska by se měla slavit každý den, že bychom si jí měli připomínat a být s ní co nejvíce to jenom jde. Pro její oslavu není třeba velkých gest a drahých darů. Nemusíme kupovat obří plyšáky, luxusní bonboniéry ani ohromné kytice, pokud dárky kupujeme z povinnosti k tomu danému dni, postrádají lásku, postrádají ten smysl, díky kterému je darujeme. Chcete milované osobě něco dát? Dobře, ale darujte to srdcem. Ať dárek vystihne to, co k dotyčné osobě cítíte. Pak teprve to bude dárek z Lásky. Opravdové a nezištné.


Láska bez podmínek a závislostí


A pojďme se podívat na Lásku ještě z jiného úhlu. Láska není jen o tom, že se milují dva lidé navzájem. Lásku pociťujeme k rodině, přátelům, mazlíčků, květinám, přírodě, životu ale hlavně sami k sobě. Láska není jen o růžových dnech plných smíchu, radosti a objetí. Láska je něco velmi hlubokého, co bychom měli cítit až v našem nitru. Pokud někoho milujeme, tak bez podmínek. Pokud někomu řekneme: „Budu tě milovat až…“ tak to není Láska. Láska není ani závislost na tom druhém, když se jen bojíme být sami, nebo nám ten druhý dává zázemí. Láska je čistá. A pravou Lásku většinou poznáme ne ve dnech, kdy je vše sluncem zalité ale ve dnech, kdy nebe kříží jeden blesk za druhým a temnota by se dala krájet.


Sebeláska


Tou první Lásku, kterou bychom měli pociťovat je láska k sobě samým. Protože co nemáme sami uvnitř našich srdcí, to těžko můžeme dávat ven. Co z toho plyne? Že dost možná budeme vyžadovat Lásku od jiných, ale sami ji nebudeme schopni dát. Když chcete, aby si Vás druzí vážili, tak se nejdříve musíte naučit vážit sebe samých. Umět říci ne a stanovit si zdravé hranice.

Sebeláska je velmi skloňovaným a populárním tématem. Tak jak je možné, že když toho bylo tolik napsáno a vysloveno tak stále hodně lidí trpí ne-láskou k sobě samým. Sebelásku jsme neztratili, jen jsme na ní trochu zapomněli. A jak jí znovu nalézt? Je nutné začít se sebou pracovat, a to více vnitřně než navenek. Přestat se porovnávat s ostatními a uvědomit si, že žijeme především svůj vlastní život. Nalézt si v životě to, co milujeme a jít si za tím, přestat samu sebe shazovat a hanit, starat se o sebe s láskou a nebrat denní rituály jako například odlíčení jako hroznou nudu ale jako malé wellness, které své pleti dopřáváme. Dobře si vybírat lidi, se kterými trávíme čas. Přát druhým to dobré, nezávidět ani s nikým nesoupeřit, nechtít být jako někdo, ale chtít se stát sama sebou.


A jak na to, když afirmace nezabírají?


A pokud je pro Vás na začátek těžké se začít mít rád, tak se alespoň přestaňte nenávidět. Přestaňte si opakovat ošklivá slova. Hodně známé byli jednoho času afirmace. Ovšem každé slovo musí v sobě nést i tu správnou energii a pokud si stokrát před zrcadlem řeknete, že se máte rádi ale nevěří Vám to ani jedna buňka v těle, tak přestaňte, tohle Vás k dobrému nenavede. Začněte s tím, že přestanete sami o sobě říkat špatná slova. Jen si je vždy uvědomte a řekněte si, jestli byste něco takového řekli například své nejlepší kamarádce nebo mamince? Většinou přijdeme na to, že ne, tak proč tím častujete sebe? Vždyť jsme sami pro sebe tím nejbližším člověkem, osobou se kterou budeme až do konce života. A to je velký důvod se o sebe začít více starat, zajímat a upevňovat vztah sama se sebou. Jak očekáváte že se k Vám budou chovat druzí, tak se k sobě začněte chovat sami.


Sebeláska není narcismus


Sebeláska nemá nic společného s pýchou, extrémním sobectvím, zahleděností do sebe, pocitem, že musím všem ukazovat, že jsem lepší, prezentováním svých názorů jako jediných správných a nerespektování pohledu na věc od ostatních, přehnané chválení sebe samé a dokazování že já jsem lepší než jiní, pocit nadřazenosti a alibismus. Není třeba do světa křičet a ukazovat že se máme rádi. Jen to žijte, to stačí. Neukazujte to světu, ukažte to sami sobě a svět to na Vás pozná.


Bhakti jóga


A když už jsme u téma tu Lásky, tak bych Vám ještě ráda představila jeden nádherný směr jógy a tím je Bhakti. Bhakti je upřímná, opravdová a vroucí láska k Bohu – něčemu vyššímu, co nás přesahuje. Bhakti je cestou vytrvalého duchovního úsilí, díky kterému chceme dosáhnout nejvroucnější lásce k Íšvarovi. Íšvara je ten, jehož podstatou je Láska. Bhakti je o opravdové touze po duchovním životě, který není vůbec tak lehký, jak by se mohlo na první pohled zdát. Je zde nutností čistota v myšlenkách, slovech a činech. Sledování směru svých myšlenek a soustředění se na to, kam se ubírá naše srdce. Rozeznávání toho, kde jednáme ze srdce a kde již jednáme z ega. Ten, kdo hledá pravdu s upřímností, láskou a úctou, tomu Bůh zjeví ty nejúžasnější věci.

Bhakti jóga nám radí abychom se vzdali odsuzování, hanění, závistí, závislostí a pomluv. A abychom naproti tomu pěstovali čistotu, pozornost, lásku, učili se ovládat sebe samé, své myšlenky, abychom se učili vidět Boha ve všech věcech a lidech kolem sebe, abychom byli pravdivý k sobě i svému okolí, neubližovali myšlenkou ani činem, nechtěli majetky druhých, udržovali svou mysl radostnou a svou duši silnou.


A já bych Vám dnes ráda z celého srdce popřála, abyste nacházeli a viděli lásku všude kolem sebe a učili se jí žít a cítit ve svých srdcích a následně ji šířit s čistotou a nezištností dál.


S přáním Láskyplných dní


Eliška


bottom of page