top of page

Jóga a operace


Operace a jóga… jde tohle vůbec dohromady?

Před operací jsem tomu nevěřila, po operaci jsem nevěřila, že jsem tomu nevěřila. A zjistila jsem, že je to doopravdy hlavně o té víře, a to hlavně o víře v sebe a své možnosti.

Já osobně takovou jednu drsnou zkušenost mám a možná vám ten příběh někdy povím.

Hodně záleží na tom, jakou operaci jste prodělali. Lehkou, těžkou, malou, velkou. Já jsem si prošla jedou z těch větších a do dnešního dne si lékaři klepou na čelo, když jim oznámím, že jsem se vydala na cestu instruktorky jógy.

Ale to je jiný příběh.

Víte, vše záleží vlastně jen na vás. Bylo tomu vždycky a je tomu ve všem.


Jenom my občas (často) nechceme přijímat zodpovědnost sami za sebe a rádi ji házíme na někoho dalšího, jsou to rodiče, kamarád, přítel, šéf, kolega, ta ženská z televize a tak dál a tak dál.

Uvědomění si zodpovědnosti a žití s ní je náročné ale život pak nabývá na zcela jiné hodnotě. Tahle cesta se vám 100% vyplatí a stojí za všechny přešlapy a přiznání si toho co jsme prostě nezvládli, na čem je třeba zapracovat a co je třeba opustit.

Jestliže se rozhodnete pro praktikování jógy po operaci - a já stojím rozhodně při vás, tak musíte začít maximálně vnímat svoje tělo.

Odpustit mu tu hroznou zradu kterou se na vás operací, a tedy selháním dopustilo.

A tady velké stop! Tahle věta není z mé hlavy, tuto větu jsem zaslechla a naprosto s ní nesouhlasím (ale chtěla jsem vám ji sem dát, ne všichni to vnímáme pozitivně).

Naše tělo se na nás dopouští jen toho dobrého, ono nás opravuje, stráví občas opravdový maglajs a to jak emoční tak fyzický a i ten z našich talířů.

Naše tělo pro nás pracuje dvacet čtyři hodin denně, sedm dní v týdnu, tři sta šedesát pět dní v roce…

Každý ráno s námi vstává, odnese nás do práce, běhá, skáče, padá, balancuje, potí se ve fitku a když jdeme spát, tak po nás uklízí a urovnává.

Stojí za naši plnou pozornost, něžnost, jemnost a za pohlazení a úsměv, který mu častokrát tak moc chybí.

Takže vy, co máte po operaci i vy co po ní nemáte – naslouchejte svému tělu.

Vám po operaci to hodně pomůže se znovu dostat do pohybu a vám kteří jste operaci neprodělali to možná pomůže ji nikdy nezažít.

Víte, když jsem já začínala s jógou po operaci, tak jsem měla velký strach. Bála jsem se že mi instruktorka ublíží, že mi jóga a pohyb všeobecně budou už navždy ubližovat, a to jak fyzicky, tak psychicky. Svou první (pooperační) lekci jógy jsem absolvovala ještě s berlí. A jak jsem seděla na podložce a naslouchala slovům znějícím studiem, něco velkého mi došlo.


Ublížit mi může pouze to a ten, komu to já sama dovolím. Byl to malý a velmi významný krok k mému dalšímu pohybu.


Necvičím, co vím že mi nedělá dobře. A nepraktikuji ásany, o kterých vím (z hloubi své duše), že nejsou pro mě dobré.


Stále se učím a stále nacházím i ztrácím. Přijímám i o(d)pouštím.

Dokonce jsem se jednou dostala s nějakou jógovou paní do křížku, že prý je „tato“ pozice naprosto vhodná pro můj zdravotní stav. Pravda byla taková, že jsem se v ní absolutně necítila a naháněla mi v daném úhlu strach. A já ji odmítla. Jógová paní se na to moc netvářila a mě to bylo upřímně jedno.


Tím vám chci říct, že ať už budete na lekci u kohokoli, tak se nenechte vyhecovat jen proto abyste si nepřišli špatně. Vy sami víte, jak se v dané pozici cítíte a i kdyby vám jakýkoliv odborník tvrdil že tahle pozice, cvik, ásana (cokoli) je pro vás správný a vy se v něm hrubě necítili, tak ho prostě nedělejte.


Ano vím, že tady to pak může hraničit s ne-disciplínou, výmluvami a leností, ale já tak nějak věřím že vy, kdo to čtete, jste uvědomělí a zodpovědní. A víte, nebo alespoň tušíte, co tím myslím.


Vše je jen o vás. Každá lekce jógy je inspirací pro další váš krok, nikoli dogmatický sled, přes který nejede vlak.

Ásany mají i své lehčí a přípravné varianty. Nebojte, a hlavně se nestyďte o ně poprosit či je při praxi jógy zaujmout. Není za co se stydět. Praxe jógy je hlavně pro vás a o vás. Není to představení nejhezčí kobry ani nejprolomenějšího mostu.

Je to o vaší mysli a o vašem těle.

Je to prostě o vás (kolikrát jsem to už napsala?)

Myslete na to a užijte si každý krok a každý pohyb, který je vám dovolený udělat.

Protože věřte, chůze není samozřejmostí, je darem.


A nezapomeňte na jednu důležitou věc:

„Buďte k sobě pravdivý. Nic, než pravda nemá smysl.“

Kdybyste se mě chtěli na něco zeptat, případně (až to bude možné) navštívit některou z mých lekcí, neváhejte mě kontaktovat

Jsem tu pro vás

S Láskou a přáním všeho dobrého

LP Angel

bottom of page