top of page

Jak pracovat se svými emocemi v praxi jógy

Článek pro magazín Jóga dnes září/říjen 2022„Emoce jsou barvami duše. Jsou velkolepé a neuvěřitelné. Když je necítíš, svět se stává mdlým a bezbarvým.“


William Paul Young


Práce s emocemi – co si pod tím máme představit? Emoce přicházejí a odcházejí a je naprosto přirození, že tu jsou a že je odžíváme. Emoce mění naši náladu a pohled na svět. Některé emoce nás jemně pohupují na vlnkách života a jiné spustí bouři tak děsivou, že někdy nevíce co s tím. Aby emoce nepřecházeli do fyzických neduhů, tak je nutné s nimi umět pracovat.


Co emoce přinášejí


Z emocí k nám do života přichází například radost, štěstí, zájem, spokojenost, klid ale také strach, rozčílení, smutek či nezájem. Když přijdou emoce je nutné je odžít a umět pustit. To nejhorší, co můžeme pro své tělo, mysl ale i duši udělat je to, že je popřeme, zatlačíme do pozadí, ignorujeme a držíme zavřené - tedy je v sobě dusíme. Jenomže tyhle temné poháry s námi nebudou bublat donekonečna, ony se jedou vylijí, a to právě ve chvíli, kdy to většinou nejméně čekáme a potřebujeme. Neumíme je pouštět a ony se hromadí v buňkách našich těl. Nejen, že nám s nimi není psychicky dobře, ale i fyzická stránka na tom po pár týdnech a někdy i letech, přestane být v pořádku. Potlačované emoce se budou hlásit o své zpracování a tuto pozornost si vynutí přes fyzické bolesti a nemoci, neboť potlačených emocí vznikají nemoci.


Jak zvládnout své emoce?


Myslím, že tady neexistuje stejný návod pro všechny a budete možná muset hledat. Někomu pomůže čas o samotě a v tichu, kdy si bude uvědomovat sám sebe a jiný si bude potřebovat o všem co cítí, do detailu popovídat.

Vždycky jsem si myslela, že umím s emocemi pracovat, ovšem až cesta jógy mi ukázala že ta moje „práce“ spočívala v ignorování a zavírání emocí do zdobených přihrádek a šuplíků. Postupně jsem je začala otvírat, nahlížet na ně, doprovázet je na světlo, přijímat je a opouštět. Tolik bolesti, strachu a slz tam bylo. A mnohokrát mě napadlo, že se na to prostě vykašlu, že tohle nemám zapotřebí. Jenomže má zvědavost a touha tuto cestu dokončit byla větší. A ta úleva, která přicházela po každém zpracování byla opojná a uklidňující. Věděla jsem, že to má smysl, ale že nesmím nic uspěchat.


Praxe jógy


Nejvíce mi k pouštění a ke zpracování emocí dopomohla právě praxe jógy, která mě den, co den přiváděla blíže k sobě. K naslouchání a vnímání svého těla přes dech a ásany. Obracení pozornosti z vnějšího světa do toho vnitřního a hledání ticha a klidu uvnitř sebe samé. Tenkrát jsem hledala sebe samu, pravdivou a autentickou. Dnes je mým cílem jediné, a to být dobrým člověkem. Být v souladu s tím co říkám a s tím co dělám a žít jógu jak na podložce ta – a to hlavně – mimo ni.


Jak pracovat se svými emocemi v jógové praxi krok za krokem


Připravila jsem zde pro vás cestu jógové praxe, kterou můžete vyzkoušet ve svých osobních jógových životech. Inspirujte se, ale nelpěte na ní – aparigraha. Cesta života je u každého z nás jiná, jinak začala, jinak probíhala a jinak nejspíše i skončí. Respektujte svou cestu, své tělo a nechce se jím vést – s láskou, trpělivostí a vlídností.


Usaďte se


Posaďte se pohodlně na podložku, bolstr nebo cihličku. Zhluboka se nadechněte a vydechněte přes otevřená ústa. Vnímejte uvolnění, úlevu, která s výdechem přichází. Je-li třeba udělat ještě nějaký pohyb, udělejte ho a poté se pomalu přibližujte ke klidu svého těla. Uvolněte ramena a mimické svaly ve vašem obličeji, přílišný stisk zubů, rtů i očních víček. Páteř zůstává přirozeně rovná.


Mudra


Zůstáváme v sedu. Na dlaních spojíme ukazováček a palec do džňána mudry, která je gestem poznávání a hledání. Provází nás po skrytých zákoutí našeho já a pomáhá nám objevovat pravdu o nás samých. Vše, co potřebujeme ke svému životu znát je ukryto v nás samých a tato mudra se stává pomocníkem k vyšší koncentraci a soustředění. Hřbety dlaní položíme na své stehna či kolena a lokty propneme.Dech


Začínáme s praxí udždžájí dechu a vnímáme nádech stejně dlouhý jako výdech. Nádech na čtyři doby, výdech na čtyři doby. Pokud zvládnete může být nádech na šest či osm dob a stejně tak ho doprovodí i výdech.

Opakujte desetkrát a poté chvilku vnímejte účinek této dechové techniky.


Přecházíme na praxi Nádí šodhana pránájáma. Levá ruka zůstává v držení džňána mudry, pravou dlaň zvedáme, spojíme prostředníček a ukazováček, umístíme je do prostoru mezi obočím. Provedeme hluboký nádech a výdech. S dalším nádechem uzavřeme pravou nosní dírku a nadechujeme levou na čtyři doby, uzavřeme levou nosní dírku a vydechneme pravou na čtyři doby. Nádech pravou, uzavřeme pravou a výdech levou. Opakujeme desetkrát a poté opět na chvilku setrváme u sebe a vnímáme pozornost soustředící se na jemných dech v přítomnosti.


Mantra AUM


S nádechem zvedneme ruce, spojíme je nad hlavou a s výdechem je umístíme do prostoru hrudníku. Zazpíváme jednou mantru AUM. Zvuk této mantry je jedinečný a silný, probouzíme s ním v sobě světlo, mír a harmonii. „A“ zní z našeho břicha, „U“ z hrudníku a „M“ stoupá vzhůru z pod klíčních kostí. Je symbolem minulého, přítomného a budoucího, vzniku, trvání i konce.


Vlastní ásanová praxe


Nechte se vést svým tělem, které vám velmi moudře napoví, jak má vaše ásanová praxe dnes vypadat. Praktikujte Tapas – disciplínu abyste zbytečně nepolevovali ve své praxi jen proto, že mysl hlásá, že se jí dneska nechce a že bude lepší zůstat v posteli. A zároveň myslete na Ahimsu – nenásilí, abyste k sobě přistupovali s láskou a jemností. Také si pravdivě – Satja, uvědomte, jak vám skutečně je a co dnes doopravdy potřebujete. Neulpívejte – Aparigraha, na stejné praxi, jakou jste měli včera, pokud se na to dnes necítíte, anebo naopak pokud se cítíte na náročnější pozice, postupujte kupředu. Studujte a poznávejte své tělo, svůj dech, svou mysl a svůj život – Svadhjája a udržujte je v čistotě Sauča. Nechte proudit energii, která vás přesahuje a naslouchejte jí, odevzdejte se jí - Íšvarapranidhána. Na závěr praxe poděkujte za vše, co jste dnes mohli udělat, že můžete používat ruce, nohy, bránici, plíce, že vás tělo poslouchá a dělá všecko, proto aby vás udrželo na živu. To je velký dar mít zdravé a fungující tělo. Nezapomeňte že právě vděčnost tvoří spokojenost – santóšu a spokojenost vytváří mít a radost v našich životech.


Vyberte si


Vnímáte-li že potřebujete ještě zopakovat dechové cvičení, tak do toho. Můžete také zvolit Čandru bhedanu pránájámu, která ochlazuje, nebo Súrju bhedanu pránájámu, která zvyšuje teplo v těle a zvětšuje energii trávení - to nechám na vás.


Pozornost na přítomnost


Vnímejte příjemný klid, který se po praxi jógy rozlévá vašim tělem. Usaďte se se vzpřímenou páteří a soustřeďte se na dech, neboť právě ten je vaším průvodcem přítomností. Nelze se nadechnout v minulosti a nedýcháme ani v budoucnosti, dýcháme teď a tady. Vnímejte tlukot svého srdce až v dlaních, vnímejte klid a uvolnění svého těla. A nejspíše začnou po krátké chvíli přicházet myšlenky, to je normální, není třeba se z toho stresovat.


Práce s emocemi


Vnímejte, jaké emoce se začínají hlásit o vaši pozornost a nechte je přijít. Jógovou technikou átmavičárja – sebe-dotazováním se snažte přijít na to, kde tato emoce vznikla. Přijměte fakt, že tu je, propouštějte staré bolesti a křivdy, možná to nepůjde hned, to nevadí. Dejte si čas, ale pracujte na tom. Díky této práci uvolníte prostor pro vše nové, co má přijít, ale hlavně se vám uleví.


Se silnými emocemi pracujte ihned jak přicházejí. Praktikujte jednoduchost a jasnost a nenechte se znovu vtáhnout do minulých bolestí. Jste teď a tady. Vzdáváte se všeho, co vám neslouží a odkládáte závaží, které již nechcete vláčet po své životní cestě dál. Neexistuje oklika, nechtějte si práci na sobě zjednodušit a obelstít ji. Jediný, komu zde budete lhát a škodit jste vy sami. A proto k práci na sobě přistupujte s trpělivostí, odhodláním, laskavostí a soucitem, každý krok pak bude stát za to.Sestava pro radost a pohodu


1. Sepněte dlaně a přiložte je do prostoru třetího oka. Poděkujte za vše, co vás dnes potkalo a slibte si, že budete praktikovat s laskavostí, bez násilí ale také se zdravou mírou disciplíny.2. Propleťte prsty na svých dlaní, dejte za hlavu a vložte hlavu do dlaní. S nádechem jemně otvíráte hrudník, hlava odpočívá v dlaních, lopatky jsou k sobě a ramena pouštíme dolů. S výdechem kulatíme záda, dlaně zde netlačí na hlavu. Kulatit záda začínáme od kostrče, hlava jde vždy jako poslední.


3. Zůstáváme v sedu na patách a opřeme dlaně o zem, špičky prstů míří k našemu tělu. otvíráme hrudník. Pokud je vše v pořádku, tak můžeme sedací kosti odlepit od pat a jemně nadzvednout pánev na zem. Hýždě a stehna jsou aktivní, chráníme svá bedra. Poté se vrátíme zpět do sedu a po chvilce přejdeme do balásany.


4. Přecházíme na všechny čtyři, dlaně jsou pod rameny a kolena pod kyčlemi. Kontrolujeme bok u protažené nohy, aby napadal dolů nebo jsme ho naopak nevystrkovali vzhůru. Obě pánevní spiny jsou ve stejné výšce. Můžeme protáhnout i protilehlou ruku, pokud je to již moc, zůstáváme v první variantě. Špičku u protažené nohy vytahujeme dozadu a máme-li přidanou ruku, tak jí protahujeme dopředu. S nádechem zvedneme nohu/ruku s kousek výš a s výdechem přitáhneme koleno k lokti – případně koleno k bradě. Zopakujeme pomalu 5x na každou stranu.


5. Přecházíme do pozice parighasany – brány. Prodýcháme na 5 plných nádechů a výdechů a poté zvedáme horní nohu, krčíme jí a horní dlaní uchopíme chodidlo. Chodidle zatlačíme do dlaně a užíváme si otevření hrudníku.


6. Protáhneme obě nohy a plynule přecházíme do pozice bočního prkna – vashistasany. Zůstáváme na pět dechů a poté vyměníme strany a opakujeme od bodu 5.


7. Přejdeme do pozice anahatasany a myslíme na to, že nechceme protlačit hrudník na zem silou ale jemně ho uvolňovat a otvírat ve výdechu.


8. Pomalu přejdeme do pozice sfingy, ramena stáhneme od uší dolů, jemně otvíráme hrudník a hýždě držíme aktivní. Ze sfingy můžeme přejít do kobry nebo to pozice tuleně.


9. Leháme si na bříško a čeká nás variace pozice kobylky. Poté uvolníme a před pozici na všech čtyřech přejdeme do sedu.


10. Spojíme chodidla k sobě a necháme kolena klesnout každé na svou stranu. Můžeme je podložit bloku, pokud to uznáme za vhodné a prospěšné. Prodýcháme pozici Baddhakonasany – motýla.


11. Zůstáváme v sedu a zajmeme Ganésha mudru. Levá dlaň je otočená ven a pravá k srdci. je to mudra která odstraňuje překážky, ovlivňuje srdeční čakru a uvolňuje emoce. Podpořit jí můžete mantrou „Om Gam Ganapataye Namaha“ přinášející moudrost, vyrovnanost a schopnost naslouchat.


Budu moc ráda, když se se mnou podělíte o pocity z této praxe


V případě otázek, mě neváhejte kontaktovat


S přáním těch nejhezčích dní


Eliška


#pracesemocemi #jogovasestava #jakpracovatsemocemibottom of page