top of page
Vyhledat

Jak je to s tvrzením, že je jóga opravdu pro každého?Výmluvy proč nevyzkoušet jógu a dále se jí nevěnovat známe všichni.


„Jsem moc hubený, moc tlustý, málo ohebný, nemám čas, nemám podložku, mám rýmu…“


Dobře, ta rýma Vás ještě omlouvá, zvláště ta u mužů… tu jak známo je radno nepodceňovat, protože bývá smrtelná :)


Ale vážně… je moc tohohle, málo tamtoho, máme toto, ale nemáme tohle…


Dlouho jsem nad otázkou, zda je jóga opravdu pro každého přemýšlela a došla jsem k tomu, že nemohu říci „Ano je“ bez „Ale“


Nejsem léty učený a roky studovaný instruktor a jógu jsem si zvolila proto, že mi pomáhala, ale v určitém bodě začala i škodit.


A to bylo to „Ale“ které se přihlásilo o slovo.


Absolvovala jsem hodně lekcí a wokshopů, a i když se na nich máme věnovat jen své ásaně a svému vnitřnímu rozpoložení, nejsme-li zrovna na té lekci instruktor, tak mi to často nedalo a rozhlédla jsem se kolem.

A v tu chvíli mi začala v hlavě pomateně pobíhat anatomie a základy správného nastavení a postavení těla.

Viděla jsem lidi, kteří se na začátku hlásili s bolestmi zad ( a že jich na jógu chodí ) a já už při „kočce“ poznala, proč je nejspíše stále bolí i když pravidelně cvičí.


Každý si něco řešíme. Málokdo jde vyzkoušet jógu jen tak, že mu dělá dobře… první impulzy bývají, že nás něco bolí anebo že chceme zhubnout či uklidnit vystresované nervíky.


A tak se jóga postupně stává terapií, terapií, která ale může více uškodit než pomoci, protože instruktoři NEJSOU lékaři a NEJSOU fyzioterapeuti a už vůbec NEJSOU kouzelníci.


To je jakoby jste se vydali na Cross tréning a očekávali, že Vás tam zbaví bolesti kolen… Dobře Cross je už extrémní přirovnání, ale rozumíme si že jo?


Víte, já věřím, že je jóga pro každého. Doopravdy a stojím si pevně za tím. Jógu může začít cvičit opravdu kdokoli, něco málo o tom vím, ale důležitá je tady jedna věc.


Musíte za sebe převzít zodpovědnost.


Nehodit své problémy na stůl ať jogínovi nebo fyzioterapeutovi, nýbrž otevřít mysl, poslouchat, naslouchat a procítit se.


Nikdo jiný než vy doopravdy neví jak se cítíte a kde je ta bolestivá hranice


Pokud si už doopravdy něco řešíte, tak není vhodné se vydat na pokročilou lekci kde má instruktor v sále dvacet lidí.


Vydejte se na začátečníky, ideálně na začátečnický kurz.


Ovšem pokud řešíte něco, co si zasluhuje více pozornosti, tak běžte na lekci soukromou. On se Vám totiž lektor nestihne v klasické hodině plně věnovat, když má v sále i „jen“ patnáct lidí.


Soukromou lekci volte v případě, že Vám nepomáhá fyzioterapie, jóga Vám byla přímo doporučena nebo chcete s jógou začít i když si zrovna řešíte bolístku (tady opravdu pozor na „velikost“ bolísky).


Tedy v případě, že potřebujete vlastní tempo a vlastní styl.


Zkušený instruktor s Vámi moc rád Vše zkonzultuje a věřím, že postupem času se díky soukromé lekci a individuálnímu přístupu budete cítit lépe.


Navíc to, co mám já osobně na soukromých lekcích ráda je, jak Vám "ušijou" ásany na míru. Nemordujete se s ásanou, kterou byste tak rádi uměli ale prostě se do ní nemůžete dostat. Instruktor Vám ukáže modifikace a průpravné pozice přímo pro Vás, a to je něco, na co já nedám dopustit. Protože si tak cestou k cíli, nezruinuju zbytek těla.


Opět připomínám Instruktor se nerovná doktor.


V poslední době mi přijde, že jsme si jógu přestali užívat, ale že jsme se jí začali léčit, že od ní očekáváme vyléčení. Dokonce jsem si už vyslechla doporučení: „Tak cvič jógu. Chceš to předepsat?“ A několikrát jsem i slyšela „Tebe tohle bolí, tak běž na jógu, tam ti pomohou.“


To hlavní, co Vám chci tímhle článkem říci a mluví ze mě vlastní zkušenost je:


Cvičte jógu, ale buďte zodpovědní sami za sebe, nečekejte že Vás instruktor zázračně uzdraví, protože tu největší práci budete muset odřít stejně jen vy sami. A to jak s tělem, tak s myslí. Nikdo kromě Vás neví, jak Vám je, jak se doopravdy cítíte, jak moc Vás něco bolí a jak moc Vám to hlava brzdí. Možná zvládnete více a možná byste měli fofrem ubrat, protože přikládáte do ohně něčemu mnohem většímu, než je „jen“ bolest v bedrech. Jóga je cesta k cíli. V dnešní době je to cíl, který si Vy sami stanovíte. Instruktor Vám ukáže cestu, otevře dveře, ale jít musíte sami… A třeba cestou zahodíte své berle, ať fyzické tak psychické, kdo ví. Jóga je krásná, ale ne každý styl sedne všem. A to je přeci v pořádku, vždyť jsme každý originál, nemůžeme se všichni nacpat do jedné formy „dokonalého jogína“


Myslete na to a užívejte si každého pohybu a každého ranního vyskočení z postele, protože už jen ta chůze je ohromný dar.


Namasté jogíni


S Láskou


LP Angel


Máte na to jiný názor? Napiště mi, ráda se na toto téma podívám i z jiného úhlu pohledu :)


#lpangel #yoga #joga #jogaprovsechny #everybodyyoga

bottom of page