top of page

Hatha jóga – cesta k rovnováze


Ha / Tha

Slunce / Měsíc

Yang / Jin

Tělo /Duše

Energie / Klid

Slunce / Měsíc

Muž / Žena

Den / Noc

Pingala / Ida

Extrovertní síla / Instrovertní síla

Šiva / Šakti

Puruša / Prakrti

Logika / Intuice
Rovnováha

Jemnost

Klid

Síla

Trpělivost

Dech


Hatha jóga nás učí trpělivosti a respektu k sobě samému, k osobní praxi, k přístupu, k meditaci neboť nelze očekávat, že si jeden den v klidu „zameditujeme“ a druhý den se staneme osvícenými.


Učí nás zkoumat a ponořit se do sebe sama. Hledat odpovědi na otázky, které nelze vyčíst z knih ani získat od mentorů.


Propojuje dech, ásanu, práci svalů, výdrž, jemnost, stabilitu, sílu, klid a to vše nám pomáhá se doopravdy začít soustředit na tady a teď. Prodýchat každou pozici, stát se tou pozicí, cítit, jak na nás působí, a to nejen fyzicky ale také psychicky, duševně.


Nejde o to a troufám si říci, že nikdy nešlo se dokonale nastavit do ásany, vydržet v ní silou vůle a se zaťatými zuby tři nádechy a tři výdechy a při tom myslet na to, jak nás ten šéf dneska zase vytočit a jestli manžel vyndal nádobí z myčky a že ten sval hrozně bolí…


Mysl utíká, to je přirozené. Hatha jóga vám ji pomůže uklidnit, pomůže zaměřit pozornost na tady a teď, na prodýchání, na sílu, na uvolnění.


Často na lekci zjišťujeme, že pozice nevychází pouze z fyzického postoje, ale že vychází hlavně z mysli. Někdy nám ta pozice nejde proto, že nám ji hlava blokuje, že vyhlásí režim strachu, zoufalství a ne-moci.

Samozřejmě v případě, že jsme  zdravotně v pohodě, pokud máme natřikrát zlomenou nohu a otřes mozku, tak je strach a panika namístě pokud se chystáme udělat stoj na hlavě...


Hatha jóga pomůže překonat překážky v hlavě pomalu a trvale, díky uklidnění, díky dechu, díky energii, která v nás začne s výdrží proudit.


V lekcích Hatha jógy se můžete setkat s mantrami, mudrami, pránajámou, meditací, koncentrací, bandhami a samozřejmě ásanami


Určitě se cizích slovíček nebojte, lektor vám vše vysvětlí, navede vás, pomůže.


Mým cílem na lekcích je, abyste tu hodinku, kterou jste si vyšetřili pro sebe, doopravdy prožili v sobě. Abyste se spojili s vlastním tělem, chvilku ho poslouchali, položili otázky, které chcete zodpovědět a nechali je v sobě růst. Ne vždycky se nám odpověď „objeví“ hned. Chce to čas. Stejně jako zasazené semínko potřebuje čas a vhodnou půdu k růstu. Tak i prastará otázka „Kdo jsem“ by měla být zasazena do našeho nitra v klidu, tichosti a pravidelně zalévána pozorností a láskou.


Stále více se soustředíme na vnější svět, analyzujeme ho, učíme se v něm žít, poznáváme nová místa, nové lidi, ale trochu jsme zapomněli studovat a poznávat sami sebe, náš vnitřní svět. Nejsme myšlenkami a nejsme jen fyzickým tělem. To vše nám bylo dáno k užívání ovšem naše pravé Já se nachází v oblasti za myslí. A nepřetržitý proud myšlenek tekoucích prudce jako vodopád nám tuto jeskyni klidu zastírá.


Ale nebojte se, Hatha není duchovní cvičení, kdy budeme jen sedět a meditovat nad tím kdo jsme. V lekci se samozřejmě i cvičí sestavy a ásany


Hatha jóga je skvělá volba pro ty, kteří chtějí s jógou a meditací začít, ale také pro ty, kteří už vědí jak a co a chtějí se přes ásany, meditace a dech napojit na sebe samé.


Přijďte si jí vyzkoušet, moc ráda Vás touto cestou, provoněnou éterickými olejíčky, provedu


Těším se na Vás


S Láskou


LP Angel


A trochu historie


Občas se nám stává, že čteme nebo slyšíme o tom, že Hatha jóga je to samé jako Rádža jóga, ale není tomu tak. Rádža jóga je starší než Hatha jóga.


Rádža jóga (královská stezka) chce od počátku ovládnout mysl, Hatha jóga chce nejdříve očistit a ovládnout tělo. Mohou se doplňovat, mohou se prolínat, ale každá je trochu jiná.


Každopádně Hatha jógu lze vnímat jako přípravný krok k Rádža józe.


Někdo tvrdí, že jakmile se naučíme ovládat tělo, naučíme se ovládat i mysl a někdo to má přesně naopak.


Díky dechovým technikám se můžeme v ásanách posouvat dál, nádech okysličí, vyživí naše svaly, výdech je uvolní a pustí nás dál.


Hatha jóga vznikla proto, že tantričtí jogíni chtěli meditovat třeba deset hodin denně, jenže jim to jejich tělo neumožňovalo. Začali tedy sledovat přírodu a její pohyby, protahovali záda jako kočka nebo pes, stály pevně jako strom… A tak se zrodila Hatha jóga. Jakmile se tělo stávalo silnějším a zdravějším, mohli jít mnohem hlouběji.


bottom of page