top of page

Halloween, dušičky a SamhainV tomto článku si povíme jak se od sebe liší a jestli se vůbec liší podzimní svátky Samhain, Dušičky a Halloween. Zjistíme, který z nich byl tím prvních a jak se každý svátek slavil v minulosti a slaví nyní.


Samhain


Samhain se v mnohém velmi podobá Halloweenu a slaví se též v noci z 31. října na 1. listopadu. Jaký je v nich rozdíl? Ze svátku Samhain vycházejí jak naše Dušičky, tak Haloween a právě Samhain je jejich předchůdce. Každý si vzal to své, přidal a ubral co se hodilo, zvláště udělala změnu římskokatolická církev, když pohanský Samhain „přetvořila“ na nám známe Dušičky. Pro Kelty byl Samhain začátkem nového roku a věřilo se, že právě v tento čas se na povrch Země vracejí duše zemřelých a ti co žijí mohou navštívit podsvětí. U večeře se právě v tento čas prostíralo i pro zesnulé příbuzné a vařila se jejich oblíbená jídla či se za okno dávala zapálená svíčka. Zpět do podsvětí je žijící příbuzní vodili svítilnami z vydlabaných řep. Je vhodné své předky uctít a poděkovat jim za to, že jste a za vše, co vás naučili.


Je zajímavé že právě Nový rok Keltů začíná tmou. Možná je to spojení toho, že jsme se také narodili ze tmy a možná je to myšleno tak, že aby se s nás mohli stát upřímní, pravdivý a sebe-vědomí lidé musíme umět pracovat se svými stíny a špatnými návyky.


Je čas sestoupit do podsvětí dvé duše a přijmout stíny, které se zde nacházejí. Poučit se ze současných chyb a kráčet vstříc světlu. Pohlédněte sami sobě do očí a nalezněte pravdu. Jedině tak může být Váš život opravdový. Povídejte si se svými bližními, požádejte babičky, dědečky, maminky i tety o příběhy ty životní i povídkové. Načerpejte od nich moudrost, kterou oni s věkem nabrali a věřte, že jí rádi předají dál.


Západní strana je prý stranou podsvětí, a proto naši předkové vždy nechávali okna i dveře v tento čas dobře zavřené, aby zlé síly nemohli vstoupit.


Věnujme tichou modlitbu a vzpomínku zesnulým.


Jak zahnat zlé duchy a kde nepřespávat


Když prý zapálíte diviznový stonek, tak jeho kouř dokáže zahnat zlé duchy a negativní energie.

Též se praví, že není dobré meditovat či přespávat v blízkosti tisu. Člověka se pak mohou zmocnit duše z podsvětí.Halloween – neděle 31. října


Jak jsme si již řekli byl Halloween keltským lidovým svátkem a slavil se den před křesťanským svátkem Všech svatých. Nejvíce se zachoval a zpopulárnil ve Velké Británii, Irsku či USA. Název vznikl z anglické věty „All Hallows Eve“ v překladu „Předvečer všech svatých“. Keltové věřili že čas 31. října je hranicí mezi světy živých a mrtvých a také mezi létem a zimou. Na keltských oltářích bychom nalezli zvířecí lebky, ptačí pera a zapálené ohně. Dnes postačí když si vydlabeme dýni a zapálíme oblíbenou svíčku.


Podstata se podobá


Halloween je svou podstatou Samhaimu nejvíce podobný.

Určitě znáte mnohé americké seriály, kdy se děti i rodiče převléknou do strašidelných kostýmů a chodí koledovat od domu k domu o sladkosti. Nejznámějšími symboly tu jsou – vydlabaná dýně, černá kočka, čarodějnice, kostlivci a barvy oranžová a černá.


Dušičky – Svátek všech zemřelých


Tento svátek připadá na den 2. listopadu a je v římsko-katolické církvi významným dnem, kdy se církev a věřící modlí za duše v očistci. Věřilo se, že v předvečer dušiček duše vystupují z těžkého očistce, aby si na malou chvilku odpočnuli od útrap, kterých se jich v očistci za žití na Zemi dostává. Rodina či příbuzní mají naplnit olejovou lampu máslem, aby si duše mohla potřít spáleniny a rány z očistce. Křesťané ale i nevěřící slaví tento svátek uctěním mrtvých a ozdobou jejich hrobů. Hroby se zdobí kyticemi jiřin, chryzantém, gladiol hortenzií či aster.


Kolo života, kolo roku


A není to jen o tom zvelebit hroby zesnulých, nebojte se tématu smrti. Stejně jako je přirozené narození nového života, tak je přirozenou a nedílnou součástí smrt. Ovšem nenechte se vtáhnout do chmurných nálad. Stejně jako příroda se na začátku jara rodí a na konci podzimu „umírá“ tak i člověku není dán čas nekonečný. Starejte se o své blízké teď a tady, dejte jim čas, pozornost a péči, protože i když poté vyšperkujete jeho místo posledního odpočinku sebekrásněji, tak promrhaný čas již nikdy zpět nedostanete. Pěstujte smíření, žijte život láskyplně a pomáhejte druhým, rozvíjejte se a hlavně – žijte svou vlastní cestu. Cestu srdce, vestu opravdovosti.


S láskou a přáním krásných magických dní


Eliška


https://www.jogadnes.cz/joga/halloween-dusicky-a-samhain-5654/


bottom of page