top of page

Duben – v hlavní roli játra a pocit nedostatku

V březnovém díle jsme si povídali o žlučníku a nastínili jsme, že spolu s játry tvoří nerozlučnou a doplňující se dvojici. Játra jsou jinovým orgánem, kterému vládne prvek dřeva. Pokud dobře fungují, tak jsme plní sil a energie, v těle nám koluje čistá krev, dokážeme se velmi dobře bránit virům, netrpíme bolestmi hlavy a naše kůže září zdravím. Pojďme se tedy společně podívat na to, co nám duben přináší a jak můžeme o svá játra pečovat a podpořit je, v jejich zdravém fungování.

Hlavní téma – játra


Játra jsou klínovitým orgánem, který se nachází pod pravou plící. Jsou jedním z nejzatěžovanějších orgánů a hojně se na ně soustředíme právě v období jara a detoxů. A to právem. Mají v těle přes 500 různých funkcí, a jsou hlavním detoxikačním orgánem ve kterém během jedné minuty protečou až dva litry krve. Filtrují toxiny z krevního oběhu a zabraňují jejich usazování do organismu. Jsou hlavním orgánem metabolismu neboli také látkové přeměny. Látková přeměna je souborem enzymatických reakcí, při kterých dochází k přeměně látek a energií v buňkách. Mají důležitou roli v metabolismu sacharidů, tuků a bílkovin. Játra se dokáží sama regenerovat a umí nám „odpustit“ mnoho přešlapů. Ovšem mají také své meze.


Možné příznaky oslabených jater


Časté alergické reakce, bolesti hlavy, migrény, nadýmání, zácpa, nevolnost, slabé a třepící se nehty, ekzémy, vyrážky, bledá pleť a problémy s očima, únava a přecitlivělost.


Psychosomatika jater


Podle tradiční čínské medicíny škodí játrům potlačování emocí, strnulost, negativní myšlení a náladovost. Problémy s očima s sebou mohou nést neschopnost nebo neochotu vidět pravdu. Nalháváme si jinou realitu, než jaká skutečně je. Játra jsou spojena s pocitem nedostatku, provází nás myšlenky na to, že stále nemáme dost, že je plno věcí, které ještě nevlastníme, a díky tomu nemůžeme být šťastní. Přicházejí také pocity vnitřní nedostatečnosti, pocity, že stále nejsme dost dobří, úspěšní, šťastní a milovaní. To nás může přivádět k pocitům závisti, hněvu, posuzování, poměřování, věčné nespokojenosti, zášti či nepřejícnosti. A nejhorší ze všeho je, když tyto emoce potlačujeme a neumíme s nimi pracovat.


Je tu opět na místě začít u sebe. Žít v plné přítomnosti a uvědomit si, co všecko už máte – vyjmenujte to, napište to a poděkujte za to. Uvědomte si, co všechno jste za svůj život dosáhli – napište to, ať to vidíte černé na bílém. Poděkujte za všechny lekce, krize, překážky ale také za úspěchy. Uvědomte si to, kým právě teď jste a vyjádřete vděčnost za vše, co máte ve vnějším světě ale i v tom vnitřním.


Odpojte se


Pokud víte, že patříte do skupiny lidí, kteří mají stále tendence se poměřovat, a při pohledu na sociální sítě a internet mají pocit, že nejsou dost dobří a že potřebují všechny produktu, které jim z pohledu influencerů zlepší život, tak je na čase se odpojit. Zapracovat na vlastní sebe hodnotě, sebedůvěře a sebelásce. Jste dostateční tak, jak jste. Štěstí vám nepřinesou nové produktu ani nekonečné množství webinářů a kurzů. Štěstí, lásku a klid naleznete u sebe. Ve vlastním nitru. Staňte se inspirací sami sobě, poznávejte se, meditujte, zůstávejte u sebe. Poté poznáte, který produkt a kurz je pro vás skutečně vhodný a dopomůže vám k životnímu posunu a kdy to jsou jen vyhozené peníze. Přestanete se poměřovat, protože poznáte, že není s kým. Každý jsme jedineční. Nejsou lepší a horší lidé než vy. Nemohou být, vždyť každý je naprostým originálem.


Otázky ke zpracování


Co nechci vidět, před čím zavírám oči?

Komu a proč závidím?

S kým a proč se porovnávám?

Co mi závist a porovnávání přinášejí dobrého do života?

Pokud nic, jak mohu pracovat na jejich odstranění?

Neživím v sobě hněv?

Umím být vděčná za vše, co mám?

Umím se radovat z přítomné chvíle?

Trpím častými pocity materiálního nedostatku? Proč?

Mám pocit, že jsem nedostatečná? Proč?

Potlačuji své emoce?

Jak mohu svým emocím dát zdraví a bezpečný průchod?

Pracuji na sebe přijetí, sebelásce a sebehodnotě?


Strava pro játra


oleje sezamový, olivový, otropestřec mariánský, řasy – nori, wakame, ryby, quinoa, amarant, pohanka, jáhly, červená řepa, fazole, meruňky, spirulina, borůvky, zelí, mrkev, pórek, petržel, artyčoky, celer, chřest, kefír, kombucha, kimchi.


Co vynechat


Veliké množství alkoholu a kofeinu, rafinované rostlinné oleje, cukry, umělá sladidla, uzeniny obsahující dusičnany, smažená jídla, sířené sušené ovoce, čokoládu, arašídy.


Bylinky a čaje


Oregano, koriandr, kurkuma, zázvor, petržel, spirulina, chlorela, čekanka, rukola, pampeliška, bazalka posvátná, lékořice, kustovnice.


Aromaterapie


Hořký pomeranč – vhodný při bolestech hlavy a problematickém zažívání

Grep – napomáhá k vylučování toxinů, pročišťuje lymfu, uvolňuje nervové napětí

Citrón – pročišťuje organismus, rozpouští usazeniny, stimuluje lymfu

Neroli – vhodný na náladovost a uklidnění

Máta – posiluje zažívání a nervy

Heřmánek – hojivý, používá se na alergie a ekzémy, vhodný při nespavosti a migréněÁsany


Pozice ryby – Matsjásana

Nízký lunch – Anjaneyásana

Sed na patách – Vadžrásana

Žába – Mandukásana

Most – Setu bandhásana

Poloviční motýl - Janu širšásana

Indický podřep – Malásana

Otevřené srdce – Anahatasana

Želva - Kurmasana


Pár slov závěrem


A máme tu oficiálně jaro. Mnozí z nás se již vydali nebo brzy vydají změnit své stravovací návyky na více odlehčené a zelenější. Detox je velmi populární a na jaře i hojně propagovaný. Ovšem nezapomínejte na to, že naše tělo se toxinů zvládá velmi dobře zbavovat samo a je-li zanesené, tak by to pro nás mělo být upozornění k tomu, abychom svůj jídelníček ale i celkovou životosprávu předělali. A to nejen na jarní dny ale na celý rok a celý život. A nejedená se pouze o stravu. Ruku v ruce s detoxem těla jde i očista mysli, duše a prostředí ve kterém žijeme. Podívejte se pozorně na kosmetiku, kterou používáte, na přípravky, kterými čistíte domácnost. Kůže je naším největším orgánem a občas právě na ní pácháme veliké zlo. Pracujte se svou myslí, starejte se a vyživujte své tělo. Udržujte čisté prostředí nejen navenek ale i uvnitř a váš život bude klidný, harmonický a zdravý.


S přáním slunečních dní


Eliška Petrikovičovábottom of page