Máme tu další ze série měsíčních článků a tentokrát se podíváme na měsíc červen. V červnu je nejvíce oslabené naše tenké střevo, na které se v tomto díle zaměříme a povíme si jak ho dostat do rovnováhy stravou, bylinkami, aromaterapií a samozřejmě ásanovou praxí.

Funkce tenkého střeva
Tenké střevo se nachází mezi žaludkem a tlustým střevem a jeho funkcí je zajištění správného trávení a vstřebávání většiny živin. Jeho vnitřek tvoří sliznice, která je zbrázděna řasami a ty se dělí na slizniční klky, které pomáhají filtrovat jedovaté látky a toxiny, aby dále nepostupovali do našeho těla. V tenkém střevě se jednotlivé živiny z potravin štěpí na nejjednodušší složky. Oddělují se zde použitelné složky potravy od těch nepoužitelných. Pokud není tenké střevo v rovnováze, tak se to na našem těle může projevit například nadýmáním, zácpou ale i průjmem, bolestí bederní páteře nebo vyrážkami.
Psychosomatika
A stejně, jako se oddělují složky potravy na prospěšné i škodlivé tak i my v životě bychom se měli nad podobným tříděním zamyslet. Zda umíme rozdělit to, co nepotřebujeme od toho, co potřebujete. To, co nám slouží od toho, co nám neslouží. To, co nás vyživuje od toho, co nás zbytečně zanáší a postupem času nám i škodí. Zároveň si uvědomíme, nad čím neustále přemýšlíme? Z jakých pěti nejběžnějších myšlenek se skládá dnešní den? Jsou plné naděje a optimismu, nebo naopak strachu a lítostí? Vše je naše volba a prvním krokem ke změně je uvědomení si pravdy, přijetí a následné pracování na lepších myšlenkách, které budou tvořit nádherné dny našich životů.
Otázky ke zpracování
Jak dokáži „strávit“ situace, které se mi v životě dějí?
Umím se rozhodovat?
Umím pouštět, odkládat to, co mi neslouží?
Z jakých myšlenek se skládá můj život?
Na jakých myšlenkách, pocitech lpím i když vím, že mi nedělají dobře?
Jak moc si jsem jistá svými kroky v životě?
Jak moc důvěřuji sama sobě?
Mám radost z objevování a učení se něčemu novému?
Nepodléhám přílišným strachům a obavám?
Strava
Do jídelníčku zařazujeme přírodní potraviny jako například: probiotické jogurty (neslazené), kefíry, chřest, lněná, konopná nebo chia semínka, ostružiny, borůvky, banány, ananas, arónii, černý rybíz, kumbuchu, kvašenou zeleninu, kimchi, mořské řasy, hlívu ústřičnou, tempeh, miso, mungo klíčky, ovesné vločky, česnek, cibuli, artyčok, brokolici, dostatek čisté vody. Můžeme zařadit také probiotika a vlákninu.
Co vynechat
červené maso, vejce, kravské výrobky, lilek, brambory, rajčata.
Bylinky a čaje
Heřmánek, fenykl, anýz, máta, kmín, levandule, kurkuma, zázvor, skořice, kontryhel, bazalku, kajenský pepř.
Aromaterapie
Máta – uvolňuje křeče, podporuje zažívání a činnost střev
Hořký pomeranč – pomáhá při žaludeční nevolnosti, podporuje vylučování žluči
Grep – pomáhá při vylučování toxinů, posiluje a čistí zažívání
Tymián – proti křečím
Majoránka – uvolňuje zažívací křeče, uklidňuje nervový systém
Anýz – podporuje trávení a vylučování, zmírňuje úzkost
Ásany
Janu sirsasana
Ardha malasana - variace s úklonem nebo rotací
Parivrtta upavistha konásana
Square pose – v úklonu
Eka pada raja kapotasana
Baddha konasana
Urdhva mukha svanasana
Uttanasana
Meditace – plný jógový dech
Klidné a hluboké dýchání je pro nás velmi přínosné a zklidňující. Harmonizuje tělo, ale také naši mysl. Častou chybou při dýchání bývá, že s nádechem roztáhneme hrudník, ale břicho zůstává bez povšimnutí. K znovuobjevení a obnovení zdravého a harmonického dýchání je skvělé zařazovat do naší praxe Plný jógový dech, který je složen ze tří částí:
1. plný neboli brániční dech – při nádechu bránice jemně stlačuje břišní orgány a tím se naše bříško vyklene směrem dopředu. S výdechem za bránice vrací vzhůru a bříško se zplošťuje – nezatahujeme ho, necháme dech přirozeně odejít.
2. Hrudní dech – s nádechem se zvedají žebra a rozevírá se náš hrudník.
3. Podklíčkový dech – proud vzduchu a nádechem plyne do hrotů plic a zvedá se horní část hrudníku.
Všechny tři části se spojí do jednoho přirozeného nádechu a výdechu. Plným dechem bychom měli dýchat přirozeně během celého dne a měl by stát samozřejmostí. Při nácviku plného jógového dechu bychom měli postupovat postupně. Nejdříve samostatně procvičíme dech břišní, poté hrudní a nakonec podklíčkový. Zaměřujeme se na dýchání do přední, zadní i boční části našeho těla. Pro lepší vnímání dechu položíme dlaně na tu část, kterou právě praktikujeme.
Pár slov závěrem
Napsáno toho může být mnoho, ale pokud to není žité tak účinky sami od sebe přijdou jen stěží. Proto pokud chcete ve svém životě něco změnit, začněte. Čtení informací je prvním krokem, ale bez samotné akce se stopa v písku znovu ztratí. Naslouchejte svému tělu a jednejte v souladu se sebou samými. Pozorujte svou mysl a začněte přebírat otěže myšlenek a vést je na tu cestu života, kterou chcete žít. A v neposlední řadě naslouchejte v tichu moudrosti svého srdce.
Přeji Vám vědomé a lásky-plné dny
Eliška