top of page

Červenec - ve znamení krevního oběhu a ohně

Víme, že má na náš život vliv mnoho věcí. Od postavení, slunce, měsíce, planet po náladu našeho šéfa. Pojďme si dneska říci něco o tom, jak nás ovlivňují samotné měsíce. Na jaké orgány působí, jakou stravu je vhodné volit a jaké ásany zařadit do své praxe.

Krevní oběh


Z pohledu čínské medicíny patří ke každému měsíci v roce orgán, tkáň nebo systém, který je právě v tom daném měsíci nejcitlivější či oslabený a je tudíž žádoucí se na něho zaměřit a posílit jej.

Červencový měsíc nás vybízí k tomu očistit krev a rozproudit krevní oběh, aby se našemu tělu a orgánům dostávalo potřebných živiny, kyslíku a aby si tělo oddechlo od nahromaděného odpadu. Když krev neproudí, vznikají blokády. Někdy se projevují na kůži vyrážkou či akné. Jindy to může být až příliš častá bolest hlavy a v těch horších případech dojít k ucpání cév a špatnému prokrvení mozku nebo srdce.


Na jaké orgány je třeba se zaměřit


Aby krev byla čistá a krevní oběh mohl volně proudit, okysličovat a vyživovat naše tělo je nutné se zaměřit i na játra, slezinu, ledviny a nadledvinky. Tedy velké detoxikační a čistící orgány.


Náš krevní oběh je nejaktivnější mezi 19-21 hodinou a nejslabší mezi 7-9 hodinou ráno.


Podle tradiční čínské medicíny je krev smíchaná s naším čchi tedy životní silou či vitální energií. Opět nelze oddělit fyzické dělo od těla mentálního, duševního. Vše jde ruku v ruce. Máme-li málo životní energie, cítíme-li se vyčerpaní oslabuje to naše orgány a zpomaluje proudění čchi. Naopak jsme-li v jednom kole a styl našeho života má daleko do zdravých hranic, oslabujeme tím orgány, což nás začne srážet i na duševní úrovni.


Jste Jin či Jang?


Míváte-li závratě, motání hlavy, studené končetiny či vnímáte příliš mnoho únavy tak budete nejspíše Jinové osoby a Vaše čchi proudí pomalu a slabě. Je pro Vás vhodný pohyb, při kterém rozproudíte krevní oběh například rychlejší chůze, power jóga či ashtanga. Zkrátka cokoliv, co probudí Váš tep a rozproudí krev v žilách.


Naopak trpíte-li vysokým tlakem, jste vznětlivý a Váš život je hektickým tak budete více Jangový tip osoby a zde Je nutné zvolnit, umět si dopřát odpočinek v podobě jin jógy a meditovat.


U Jinového i Jangového jedince to bude trochu výzva. Jinová osoba bude hledat přiměřené tepové hranice, aby se jí nedělalo špatně a Jangová osoba se bude snažit navrátit k sobě samé a uklidnit se, což bude pro mnohé velkou výzvou.Čemu se vyhnout ve stravě


Pokuste se vyřadit na měsíc maso, mléčné produkty, lepek a cukr. Může to znít hrůzostrašně že ano? Úplně slyším tu zděšenou otázku: „A co jako budu jíst?“

Samozřejmě není nutné od zítra vše dramaticky vyhodit a žít měsíc na listu salátu. Jen si uvědomte, zda něčeho nepřijímáte až příliš. Třeba moc cukru, moc masa, zda nejíte až moc prázdných kalorií. A na těchto základních kamenech stavte svůj zdravý prospěšný jídelníček.


Práce s emocemi, meditace


Již jsme si řekli, že zdravý fyzického těla jde ruku v ruce s psychických, duševním. Problémy s krevním oběhem mohou být spojeny s nízkou sebehodnotou, sebeláskou a také se strachy. Uklidněte se, vyhraďte si čas sami na sebe a naslouchejte svému tělu.


Ptejte se sami sebe:

„Čeho se bojím?“

„Je v mých silách to vyřešit?“

„Jak samu sebe vnímám?“

„Kolik ošklivých vět jsem si dnes dokázala říct?“

„A Kolikrát jsem se pochválila?“


A jsme u jógy její praxe sebedotazování nebo také átmavičára (pátrání pro pravdě já).


Červencová strava


Voda je základ, na to nezapomínejme a v létě to platí dvojnásobně. Pokud jste vodou „přepití“, zvolte chlazení bylinkové čaje například: meduňku, kopřivu, pampelišku, kotvičník, lopuch, břízu (protizánětlivá a proti otokům), měsíček (hojivý, detoxikační, vhodný pro lymfu)


Krevnímu oběhu prospěje čerstvá zelenina, hlavně ta listová, která má velmi dobré účinky na krvetvorbu. Dále například fazole mungo, lněný olej, vlašské ořechy, kustovnici čínskou, jáhly (zpevňují stěny našich cév, snižují kyselost v těle), červenou řepu, jablka, hrušky, ředkev, květák, artyčok, jahody, brusinky, borůvky. Vhodné jsou i různé variace vývarů.


Určitě myslete na sezónnost potravin – je-li to alespoň trochu možné.


Vhodné oleje do aromalampy či nosných olejů:


V Červenci můžeme své domovy provonět oleji, které lze přidat i do nosných olejů a masáží zhýčkat své tělo. Vhodné jsou: santal, růže, rozmarýn či cypřiš


Rozmarýn nám pomůže rozproudit krevné oběh a také energii v našem těle. Je výborný na únavu a vyčerpání. Prostor kolem nás osvěží a vydesinfikuje.


Pohyb


Rozproudit krevní oběh ale respektovat své tělo. Každý z nás reaguje na sport v horku jinak. Naslouchejte si prosím.

Vhodné mohou být dynamičtější styly jógy ovšem pro někoho bude lepší jemně plynout na vlně dechu v Hatha józe či spočinout v Jin józe.

Jin jóga je více vhodnější pro Jangové tipy osobnosti, a naopak Hatha jógu bych doporučila pro Jinové osoby, které mohou vyzkoušet i dynamičtější styly jógy, ovšem musí si dávat pozor na nízký tlak.

Určitě zařaďte procházky chůze je náš nejpřirozenější pohyb a není k němu třeba žádných speciálních pomůcek. Projděte se bosky po trávě, písku, kamínkách, brouzdejte se ve vodě anebo vyrazte do přírody svižným krokem a dýchejte z plných plic.


Doporučené ásany do červencových dní


Pod každou pozicí je napsáno, na jaké meridiány působí. Vhodné je zůstat v pozicích delší dobu a vytvořit si z nich Jinovou lekci, aby se účinky mohly projevit a tělo si z ásan vzalo vše, co mu právě nyní udělá dobře.


Pozice motýla (Baddha konásana)

- slezina, močový měchýř, játra, ledviny – při rotaci stimuluje žlučník


Pozice otevřeného srdce (Anahátasána)

- ledviny, slezina, játra, plíce, srdce, osrdečník, žaludek, močový měchýř


Nízký lunch (Anjaneyasana)

- slezina, játra, žlučník, ledviny a močový měchýř


Žába – (Mandukásana)

- močový měchýř, sleziny, játra a ledviny


Most (Setu Bandha Sarvangasana)

- ledviny, játra, srdce, osrdečník, plíce, slezina, žaludek


Pozice ryby (Matsyasana)

- žaludek, slezina, ledviny, játra, plíce, srdce a osrdečník


Symbolika ohně


Oheň je symbolem životní energie, síly, odvahy a také častokrát i očisty.

Z ájurvédy známe Agni neboli trávicí oheň, který pomáhá strávit – spalovat potravu v zažívacím traktu, likvidovat bakterie a toxiny a zvyšovat naši imunitu. Je-li oheň v našem těle oslabený je naše trávení pomalé. Může se objevit nadýmání, průjem, zácpa, nespavost a opět zde přichází i již výše zmíněný strach, který náš trávicí oheň oslabuje a tím pádem se v našich tělech může hromadit více toxinů.

Z pohledu duševního, pokud oheň nefunguje správně-zdravě, je nutné si zodpovědět na otázky:

„Co nebo koho nemohu strávit.“ (informace, lidi, události)


Oheň můžeme rozdmýchat kořením, například: kurkumou, zázvorem, římským kmínem, koriandrem či skořicí.


Neexistuje doporučení vhodné pro všechny, ale budeme moc rádi, když se inspirujete a hlavně když sami sobě začnete naslouchat.

Máte-li vážný zdravotní problém, či ho tušíte. Tak vyhledejte prosím lékaře.


Přeji Vám nádherné červencové dny sluncem zalité a dešťovou vodou vyživené.

bottom of page